Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Grypa zaatakuje z opóźnieniem

 

Grypa zaatakuje z opóźnieniem

Zwykle jesienią rośnie liczba zachorowań na grypę. W tym roku pogoda nam sprzyja. Wysokie temperatury i słońce przegoniły jej objawy. Wszystko jednak może się zmienić wraz ze zmianą aury.

Jerzy Toczek: Oczekujemy na zdecydowanie więcej infekcji wtedy, kiedy się słoty pokażą. I sądzę, że te wszystkie 3 wirusy, które najczęściej, czyli grypa, covid i u dzieci RSV wszystkie będą dawały znać. I to trzeba wziąć pod uwagę, że najgorsze przebiegi są wtedy, kiedy minimum 2 albo 3 wirusy nas atakują i ten przebieg może być wtedy tragiczny

– dr Jerzy Toczek z zakopiańskiego szpitala zachęca do szczepień. Warto pamiętać o szczepionkach na Covid i RSV – wirus niebezpieczny zwłaszcza dla dzieci.

Bezpłatnie przeciwko grypie może zaszczepić się młodzież i seniorzy:

Jerzy Toczek: Szczepimy przez cały czas przeciw grypie. Zachęcam państwa w podeszłym wieku, po 65 roku życia, dzieci do 18 roku życia, albowiem od 1 września są szczepionki dla tej grupy pacjentów za darmo. W związku z tym warto z tej możliwości skorzystać, aby się przygotować na sezon infekcyjny – jesienny.

Z Jerzym Toczkiem koordynatorem do spraw szczepień w Szpitalu Powiatowym w Zakopanem – rozmawiała Beata Denis- Jastrzębska.

Czytaj także: