Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Hulajnogą do celu. Policja przypomina podstawowe zasady bezpieczeństwa

 

Hulajnogą do celu

Wakacyjne ciepłe dni zachęcają do zostawienia samochodu na parkingu i poruszania się po drodze, np. hulajnogą elektryczną. Warto jednak wcześniej zapoznać się z obowiązującymi przepisami ruchu drogowego, aby bezpiecznie dotrzeć do celu…

Coraz więcej osób na co dzień korzysta z hulajnóg elektrycznych. Ale nie wszyscy pamiętają, że oprócz przywilejów wynikających z poruszania się na takim urządzeniu, są także obowiązki…

Dopuszczalna prędkość, z jaką możemy poruszać się na hulajnodze elektrycznej, to 20 km/h. Natomiast dopuszczalna prędkość nie oznacza, że ma to być stała prędkość. Zawsze należy dostosować JĄ do warunków panujących na drodze.

fot.KPP w Zakopanem

Warto też wiedzieć, że osoby między 10 a 18 rokiem życia muszą posiadać uprawnienia do kierowania hulajnogą elektryczną – kartę rowerową lub prawo jazdy kat. AM, A1, B1 bądź T.

Zakaz korzystania z hulajnóg elektrycznych na drodze dotyczy dzieci do 10 roku życia. Wyjątek występuje w strefie zamieszkania, gdy dziecko jest pod opieką osoby dorosłej.

fot.KPP w Zakopanem

Jadąc na hulajnodze elektrycznej naszym obowiązkiem jest korzystanie z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów. W przypadku ich braku korzystamy z jezdni – tylko, gdy ruch na niej odbywa się z dopuszczalną prędkością do 30 km/h. Jeśli jednak dopuszczalna prędkość pojazdów na jezdni jest większa niż 30 km/h, brakuje drogi dla rowerów i pasa ruchu dla rowerów – wtedy dopiero jeździmy po chodniku lub drodze dla pieszych. Oczywiście pamiętamy o tym, że musimy ustępować pierwszeństwa PIESZYM i dostosować swoją prędkość do ich prędkości.

fot.KPP w Zakopanem

ZABRANIA SIĘ:

  • kierowania w stanie nietrzeźwości, po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu,
  • przewożenia innej osoby, zwierzęcia lub ładunku,
  • ciągnięcia lub holowania innego pojazdu,
  • jazdy bez trzymania co najmniej jedną ręką kierownicy
  • pozostawiania hulajnogi w miejscu do tego nie przeznaczonym, lub w sposób uniemożliwiający swobodne przemieszczanie sie pieszym po chodniku, placu lub innym ciągu komunikacyjnym.

Źródło: KPP w Zakopanem.

Czytaj także: