Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Inspirowane Górami: Festiwal dla mieszkańców Zakopanego i turystów

 

Festiwal Inspirowane Górami

W październiku, już po raz 12 w Zakopanem odbędzie się festiwal „Inspirowane Górami”. Wydarzenie organizowane przez Urząd Miasta, jak mówi Joanna Staszak , naczelnik wydziału kultury jest świętem mieszkańców miasta pod Giewontem. Jego patronami jest dwójka wybitnych nie żyjących już zakopiańczyków: himalaista Maciej Berbeka i jego żona artystka plastyczka Ewa:

Joanna Staszak: Został on powołany na pamiątkę uzyskania przez Zakopane praw miejskich. To jest dokładnie data 18 października 1933 roku. Od samego początku tego festiwalu byli z nami Ewa i Maciej Berbekowie. Tworzyli logotyp tego festiwalu, tworzyli jego program, wymyślili, jak ten festiwal ma wyglądać. Po śmierci Macieja – rodzina Ewa z synem zwróciła się do burmistrza Zakopanego z prośbą, aby festiwal inspirowany górami nosił jego imię. A z kolei po śmierci Ewy nie mieliśmy żadnej wątpliwości, że ten festiwal powinien być poświęcony im obojgu.

12. edycja festiwalu Inspirowane Górami rozpocznie się prologiem już 7 października

– mówi Joanna Staszak naczelnik wydziału kultury.

Joanna Staszak: Będzie to premiera płyty Zakopianki. Kapela Hanki Wójciak i przyjaciele z pewnego świata. Ta wokalistka promowała już podczas naszego festiwalu swoje dwie pierwsze płyty, a teraz zdecydowała się na kolejną. To będzie dwupłytowy album, pięknie wydany i myślę, że będzie też przepiękny koncert.

Przez kilka październikowych dni w zakopiańskich instytucjach kultury odbywać się będą wystawy, koncerty, sesja naukowa poświęcona miastu, a nawet pokaz turystycznej mody. Na zakończenie koncert zespołu Trebunie Tutki w Zakopiańskim Centrum Edukacji. Dla uczestników festiwalu swoje podwoje otworzą między innymi Czerwony Dwór, Miejska Galeria Sztuki, dostępna od niedawna Stacja Kultura – miejsce spotkań w budynku dworca kolejowego. Nie zabraknie mszy w intencji mieszkańców.

O programie dzień po dniu opowiada Joanna Staszak naczelnik wydziału kultury w Zakopiańskim urzędzie miasta. Posłuchajcie:

Czytaj także: