Radio Alex 105.2 FM Zakopane

„Inspirowane górami” w Zakopanem. Festiwal nosi imię Macieja i Ewy Berbeków

 

Inspirowane górami

W październiku w Zakopanem odbędzie się festiwal „Inspirowane górami”. To będzie kulminacja obchodów 90-lecia uzyskania praw miejskich przez stolicę polskich Tatr.

Festiwal nosi imię Macieja i Ewy Berbeków – i nie ma tu przypadku – podkreśla szefowa wydziału kultury Urzędu Miasta w Zakopanem:

Joanna Staszak: Od samego początku tego festiwalu byli z nami Ewa i Maciej Berbekowie, tworzyli logotyp tego festiwalu, tworzyli program i wymyślali, jak ten festiwal ma wyglądać. Na samym początku tego festiwalu, był taki pomysł, żeby pokazać osiągnięcia znakomitego himalaisty, alpinisty i taternika Macieja Berbeki mieszkańca Zakopanego. Te osiągnięcia miały być pokazane pod postacią wystawy zdjęć z jego wypraw okraszone jego wspomnieniami i spotkaniami razem z nim.

Niestety, wystawa nie doszła do skutku za życia Macieja Berbeki. Mija bowiem właśnie 10 lat od tragicznych wydarzeń na Broad Peaku. Jego żona Ewa zmarła zaledwie pięć lat później:

Joanna Staszak: Na jednym z pierwszych festiwali była taka wspólna wystawa, która pokazywała zarówno wyprawę Macieja w góry wysokie, jak i pokazywała pracę jego żony Ewy, która była mieszkanką Zakopanego i też była z tym miastem związana, była znakomitą artystką, która tworzyła też scenografię do teatru imienia Stanisława Ignacego Witkiewicza. Tworzyła również dla miasta Zakopane. Po śmierci Macieja Ewa z synami zwróciła się do burmistrza z prośbą, aby festiwal „Inspirowane górami” nosił jego imię. Z kolei po śmierci Ewy, nie mieliśmy żadnych wątpliwości, że ten festiwal powinien być poświęcony im obojgu.

-dodała Joanna Staszak z zakopiańskiego magistratu. Prolog festiwalu inspirowane górami – w przyszłą sobotę 7 października.