Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Jabłonka: Środowiskowy Dom Samopomocy „Barka” będzie miał nową siedzibę [FOTO]

Środowiskowy Dom Samopomocy "Barka" prowadzący w Jabłonce od ponad 12 lat m.in. zajęcia wspierająco-aktywizujące, będzie miał nową siedzibę. Radni gminy podjęli uchwałę, dzięki której przekazana zostanie półhektarowa działka pod jej  budowę.

Środowiskowy Dom Samopomocy „Barka”

To nie koniec dobrych wiadomości dla tutejszego koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami pozwoliły na bezprzetargową sprzedaż i to uwzględniając 98-procentową bonifikatę.
Dziękując, wzruszona prezes Zofia Palenik powiedziała m.in:
Zofia Palenik: Jest to wyjątkowy dzień, bo przyniósł nam bardzo duże dwa prezenty. Pierwszy to działka, którą z tak wysoką bonifikatą, bo aż 98%, przekazaliście Państwo na własność stowarzyszenia. Drugie to zaufanie, którym dajecie naszą działalność, bo bez tego zaufania i doceniania pracy stowarzyszenia, przekazanie tak wartościowego majątku nie byłoby możliwe. Dziękujemy Wam wszystkim za to bardzo serdecznie.
Prezes Zofia Palenik przybliżyła kilka liczb, mówiąc np. o tym, że dawna „agronomówka”, którą gmina w 2004 roku sprzedała Stowarzyszeniu za przysłowiową złotówkę, wydawała się wtedy być obiektem wymarzonym i docelowym, bo koło prowadziło wtedy zajęcia z piętnaściorgiem podopiecznych. Z biegiem lat potrzeby okazały się jednak o wiele, wiele większe i budynek o powierzchni użytkowej 650 m okazał się zbyt ciasny:

Zofia Palenik: Obecnie z codziennych zajęć prowadzonych w placówkach, czyli w Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym oraz w Środowiskowym Domu Samopomocy i realizowanym przez nas projekcie Rehabilitacja 25+, które są formą wsparcia dla dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną, korzystają sześćdziesiąt dwie osoby. Dodatkowo prowadzimy wczesne wspomaganie rozwoju dziecka i na zajęcia do specjalistów przychodzi 69 małych dzieci, do rozpoczęcia nauki w szkole.

Mówiła Zofia Palenik, prezes koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Jabłonce.

Środowiskowy Dom Samopomocy. Zdjęcia

Czytaj także: