Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Jak będzie wyglądał program szczepień od grudnia? „W ustawie nie ma nic na temat sposobu finansowania”

 

Jak będzie wyglądał program szczepień?

Jeszcze tylko do końca listopada będzie obowiązywał rządowy program szczepień, w ramach którego można było szczepić się np. przeciwko COVID bezpłatnie. Jak będzie wyglądał program szczepień od 1 grudnia, zapytaliśmy Jerzego Toczka koordynatora do spraw szczepień w zakopiańskim szpitalu:

Jerzy Toczek: Szczepienie na COVID jest zalecane, niemniej jednak nie ma w tej ustawie nic na temat sposobu finansowania i są teraz takie cztery szczepionki zalecane, nieobowiązkowe, dopisane do kalendarza szczepień, to jest RSV, który u małych dzieci powoduje zapalenie płuc, oskrzelików, może doprowadzać do niewydolności oddechowej i zgonu. Drugi to jest COVID, trzeci to może mniej, bo to jest tak zwana gorączka japońska i czwarty to jest wirus półpasiec i są to szczepionki zalecane. Powtarzam jeszcze raz naciskiem, że nie wiadomo jak one będą finansowane, bo niestety ta ustawa o tym na razie nie mówi.

Radio Alex: Ale można podejrzewać, że już będziemy musieli płacić za te szczepionki?

Jerzy Toczek: Część osób zapewne tak. Natomiast sądzę, że biorąc pod uwagę lata przeszłe i niektóre szczepienia, to ci, którzy są najbardziej narażeni, czyli np. na niektóre szczepienia, te, z której wymieniłem dzieci do 6. roku życia, mogą mieć jakieś obniżki w cenach, nawet za darmo te szczepionki i osoby powyżej 65 roku życia ze schorzeniami współistniejącymi-  te osoby mogą mieć ułatwienie, jeżeli chodzi o kwestie finansowania. Natomiast dla pozostałych trudno mi powiedzieć.

Z Jerzym Toczkiem koordynatorem do spraw szczepień w powiatowym szpitalu im dr Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem rozmawiała Beata Denis-Jastrzębska.

Czytaj także: