Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Jak branża turystyczna ocenia tegoroczne ferie?

Formalnie zaczynają się w poniedziałek, ale w rzeczywistości ruszają już dzisiaj. To już ostatnie dwa tygodnie ferii. Zimową przerwę rozpoczynają właśnie województwa kujawsko-pomorskie, lubuskie, świętokrzyskie, wielkopolskie i małopolskie.

Jak branża turystyczna ocenia tegoroczne ferie?

Zapytaliśmy Karola Wagnera z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej.

Karol Wagner: Pierwsza tercja obciążona fatum pierwszego terminu nomen omen, czyli Boże Narodzenie, Sylwester Trzech Króli. Drugi tydzień pierwszej tercji, czyli Mazowieckiego, wydaje się już zupełnie przyzwoity, choć niewątpliwie nieidealny. W drugiej tercji hipotetycznie dominujące śląskie, ale w tym roku zdegradowane przez łódzkie, które wydaje się i statystycznie, i doświadczalnie nie jest najbardziej narciarskim polskim województwem. A faktycznie hotelarze donoszą, że mieszkańców tamtych regionów było zdecydowanie więcej i może prawdopodobnie nawet więcej niż śląskich. Do tego oczywiście Trójmiasto, które lubi Zakopane i widujemy też ich bardzo często. Niestety wydaje się, że najgorsza aura. Mieliśmy do czynienia z jakąś tam skalą anulacji przyjazdów bądź do ich skracania.

Ostatnie dwa tygodnie ferii przed nami. Czego może się po nich spodziewać branża turystyczna na Podhalu?

Karol Wagner: Zwykle nie byliśmy pierwszym wyborem Małopolan, to w tym roku wielu hotelarzy raportuje, że zaskakująco bardzo dużo mieszkańców naszego województwa nas odwiedzi. Ale wszystko w rękach aury. Co prawda my bezwarunkowo śnieg dowieziemy i to Polska powinna o tym wiedzieć, że śnieg na Podhalu jest i będzie do końca ferii. Nie ma możliwości, żebyśmy zamykali wyciągi przed końcem ferii. Natomiast to, czym nie potrafimy zarządzić to to jak będzie poza śniegiem, czy faktycznie będzie pięknie, czy będzie tylko wygodnie, czy będzie idylliczne.

Radio Alex: Skojarzenie jest natychmiastowe – śnieg to Zakopane.

Karol Wagner: Nie wiem, czy dla wszystkich Polaków, ale zważywszy na to, co dzieje się w mediach, to jesteśmy na pewno liderem asocjacji zimowych i lokacji uczuć feryjnych w Polsce.

Z Karolem Wagnerem z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej rozmawiał Maciej Pałahicki.

Czytaj także: