Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Jak nie paść ofiarą włamania i kradzieży? Mamy dla was kilka rad od policjantów

W miniony weekend w Małopolsce doszło do kilku włamań. Sprawcy wykorzystują nieobecność domowników i wcześnie zapadający zmrok, aby ograbić cudze mieszkania. Jak ustrzec się przed włamaniem i kradzieżą? Mamy dla was kilka rad od policjantów.

Jak nie paść ofiarą włamania i kradzieży?

Włamywacze przed dokonaniem kradzieży często przeprowadzają swego rodzaju „rozpoznanie”. Sprawdzają, czy na terenie posesji mogą znajdować się wartościowe rzeczy oraz w jaki sposób zabezpieczona jest nieruchomość. Zwróćcie uwagę na nieznane osoby, które przebywają na klatkach schodowych lub obserwują dom czy mieszkanie.

Warto zadbać o odpowiednie certyfikowane zabezpieczenie domu lub mieszkania. Dla włamywacza ważny jest czas, perspektywa pokonania dodatkowych przeszkód, może go zniechęcić.

Warto wspólnie z sąsiadami zwracać uwagę na to, co dzieje się wokół nieruchomości i zadbać, by domofon był zawsze sprawny, a drzwi do klatki schodowej zamknięte.

Ponadto:

• Przed wyjściem z domu czy mieszkania, pamiętaj o zamknięciu drzwi i okien. Nie zapomnij o drzwiach do garażu czy piwnicy;
• Jeżeli wyjeżdżasz na dłużej przemyśl czy nie lepiej przekazać drogocenne przedmioty osobie godnej zaufania.
• Nie pozostawiaj śladów wskazujących na naszą dłuższą nieobecność np. listów w skrzynce.

Jeśli zorientujecie się, że doszło do włamania czy kradzieży niczego nie dotykajcie, aby nie zatrzeć śladów pozostawionych przez złodziei. Wezwijcie na pomoc policję.

Czytaj także: