Przejdź do menu głównego Przejdź do treści

REKLAMA

Ratownicy podpowiadają jak rozpoznać udar. Wczesne wykrycie jest kluczowe w ratowaniu zdrowia i życia!

Jak rozpoznać udar? Ratownicy ze szpitala powiatowego w Zakopanem podpowiadają jak w porę wykryć udar u bliskiej osoby. Wczesne rozpoznanie udaru jest kluczowe dla ocalenia życia i zdrowia.

jak rozpoznać udar?
fot.fb/Szpital Powiatowy im. dr Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem

Szacowany czas czytania: 01:22

Miażdżyca, nadciśnienie, cukrzyca, otyłość, palenie papierosów i wysoki poziom cholesterolu – brzmi znajomo? To niestety dolegliwości, które mogą być przyczyną udaru mózgu. Ten z kolei może skończyć się trwałą niepełnosprawnością lub śmiercią. Kluczowe jest właściwe rozpoznanie objawów i natychmiastowe wezwanie lekarza. Jak rozpoznać udar? Oto wskazówki zakopiańskich ratowników:

Paweł Mickowski: Kącik ust. U pacjenta z udarem może być opadnięty. Część osób nazywa to asymetrią. Bliski mówi niewyraźnie, nie może dobrać słów. Często na wezwaniu mamy, że osoba bełkocze, że ta mowa jest bełkotliwa. Takim najprostszym testem jest poproszenie o opowiedzenie „czterdzieści cztery”. Prosimy go, by wystawił dwie ręce. Bardzo często to sam pacjent widzi, że któraś ręka jest słabsza. Ale jeżeli wystawi rękę jedną i drugą i widać, że nie jest w stanie utrzymać się na jednej linii.

 

Paweł Mickowski w filmiku, umieszczonym w mediach społecznościowych radzi również, jakich informacji udzielić przybyłemu na miejsce zespołowi ratownictwa medycznego:

Paweł Mickowski: Jeżeli chodzi o pierwszą pomoc w udarze mózgu, to tak naprawdę pozycja pół-siedząca. Zabezpieczenie chorego, żeby nie spadło z łóżka, by wezwać służby ratownicze i jak najszybciej przygotować najważniejsze informacje dla nas, czyli leki, które pacjent zażywa. Szczególnie leki przeciwkrzepliwe. I nas bardzo interesuje czas, kiedy rzeczywiście chory przyjął określoną dawkę.

Materiał przygotowała, reporterka Radia Alex Beata Denis-Jastrzębska.

Czytaj także:

 

 

REKLAMA