Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Jak zachować się na wypadek załamania lodu na akwenie?

 

Jak zachować się na wypadek załamania lodu?

Zamarznięte stawy, jeziora i rzeki, to zawsze zagrożenie zdrowia i życia, ale zimą są szczególnie niebezpieczne, no bo np. szukając rozrywki, dzieci chętnie spędzają czas tworząc ślizgawki, wędkarze odwiedzają ulubione łowiska, a mieszkańcy często skracają sobie tamtędy drogę.

Policjanci apelując o rozwagę radzą:

-w przypadku załamania lodu, staraj się zachować spokój, jednocześnie głośno wzywając pomocy. Jeżeli to możliwe, połóż się płasko na wodzie, rozkładając szeroko ręce, staraj wydostać się na lód. W kierunku brzegu zawsze poruszaj się w pozycji leżącej.

– jeśli jesteś świadkiem sytuacji, w której pod człowiekiem zapada się lód, po pierwsze natychmiast wezwij pomoc, dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Jeśli wokół ciebie są inne osoby, możesz je zaangażować w akcję ratowniczą.
Rozejrzyj się czy w okolicy nie ma deski, grubego kija, liny, sanek, koła ratunkowego lub innego przedmiotu, który możesz wykorzystać, aby podać go osobie tonącej. Możesz użyć również własnej kurtki lub szalika.

Pamiętaj jednak, że bezpieczeństwo jest najważniejsze. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, czy dasz radę – nie próbuj rzucać się na ratunek.

Pamiętajmy także o tych tatrzańskich stawach, na których lód wydaje się grubszy, ale wchodzenie na niego może bardzo źle się skończyć – ostrzegają TPN-owcy.

Czytaj także: