Jaka pogoda w górach? Halny w Tatrach i wysoka temperatura. Później załamanie warunków
Od rana wieje halny. Na Kasprowym Wierchu jego porywy osiągają 120 km/h. co ciekawe wiatr odczuwalny jest jedynie w Tatrach i Zakopanem.

Szacowany czas czytania: 03:32
Halny w Tatrach. Jaka pogoda w górach za kilka dni?
Z Pawłem Parzuchowskim kierownikiem stacji meteorologicznej w Zakopanem rozmawiała Beata Denis-Jastrzębska.
Paweł Parzuchowski: Od godzin porannych doświadczamy na Podhalu i w Tatrach wiatru halnego, chociaż on się ogranicza do mniejszego obszaru samych Tatr i rejonu Zakopanego, bo jak wiemy w dalej położonych częściach Podtatrza, tak naprawdę prawie nie wieje. Natomiast porywy są bardzo mocne. Na Kasprowym przekraczają one 120 kilometrów na godzinę. W Zakopanem już ponad 80. To mniej więcej tyle, ile na Wielkanoc zeszłego roku, kiedy to ten wiatr wyrządził nam wiele szkód, wiele zła. Jest to sytuacja niebezpieczna. Tym bardziej że zapowiadana prędkość wiatru jest tak samo wysoka przez najbliższe kilka, kilkanaście godzin.
Do tego dziś o poranku Zakopanem było najcieplejszym miejscem w Polsce. W ogóle pierwsze 10 marcowych dni zaskoczyło meteorologów wyjątkowo ciepłą aurą.
Paweł Parzuchowski: Dzisiaj o poranku, chociażby w Zakopanem, temperatura wyniosła 12, 13 stopni. To dało najcieplejsze miejsce w Polsce. Zakopane okazało się najcieplejszym miastem w Polsce o poranku. Przez wiatr halny, przez ciepły południowy wiatr. W wielu miejscach na Podtatrzu, gdzie ten wiatr nie dotarł, a on jest bardzo lokalny, zanotowaliśmy przymrozki, więc widać jak tutaj wiatr podgrzewa nam temperaturę, podnosi. Natomiast ogólnie pierwsza dekada marca była ekstremalnie ciepła. W samym Zakopanem średnia temperatura początku tego miesiąca zbliża się do wartości meteorologicznej wiosny.
Zazwyczaj o tej porze roku średnia dobowa temperatura powietrza jest jeszcze ujemna. Leży jeszcze sporo śniegu. Jak sami widzimy, od dłuższego czasu śniegu nie ma. Obecnie temperatura regularnie przekracza 15 stopni, a średnia temperatura w ubiegłą sobotę i w niedzielę była taka jak zwykle w ostatnich dniach kwietnia. Więc mamy ekstremalne ciepło. Jeszcze cieplej niż na Kasprowym może nie tak fizycznie, ale w odniesieniu do średniej od kilku dni na Kasprowym Wierchu dobowa temperatura powietrza jest dodatnia. Tak naprawdę od 5 marca jest tam o około 10-12 stopni cieplej, niż wynika to z naszych wieloletnich norm. To jest ogromna anomalia dodatnia. To jest taka temperatura, jaką obserwujemy na Kasprowym Wierchu zwykle w końcu maja.
Jaka jest prognoza na nadchodzący tydzień?
Paweł Parzuchowski: Nadchodzący tydzień nadal taki przedwiosenny, zwłaszcza jego pierwsza połowa, ale bardziej mokry i dynamiczny niż ostatnie. W poniedziałek, nadal bardzo, bardzo ciepło jak na marzec. Tutaj na Podhalu około 15, 18 stopni, ale pod Tatrami nadal wietrznie. Silne porywy wiatru będą utrzymywały się mniej więcej do północy. W Tatrach będą przekraczały 120 i więcej kilometrów na godzinę, a na Podhalu 80. Natomiast po południu i w nocy pojawi się nieco więcej chmur i być może zwłaszcza w górach, bardzo słabe opady deszczu.
We wtorek i w środę dość pogodnie, natomiast w nocy z wtorku na środę mogą zdarzyć się przelotne opady, ale nadal powinny być słabe. W ciągu dnia już nieco chłodniej, od 10 do 13 stopni. Widzimy tutaj delikatny spadek temperatury, natomiast w czwartek mamy szansę według obecnych prognoz na większe opady deszczu, ale nadal temperatura około 10 i nieco więcej, więc ciepło.
W piątek delikatna poprawa. Natomiast z obecnych prognoz w weekend czeka nas większe załamanie pogody, większe opady. W Tatrach powinien to być już śnieg. Być może spadnie kilkadziesiąt centymetrów takiego świeżego, mokrego czy wyżej już niekoniecznie śniegu. Natomiast na Podhalu jeszcze nie wiadomo. Może to być i deszcz, i śnieg. Myślę, że druga połowa tygodnia przyniesie nam więcej informacji. Te prognozy będą dokładniejsze, bo tak naprawdę jeszcze nie wiadomo. Będziemy na pograniczu ciepłych i zimnych mas powietrza. Zobaczymy, jak to się ułoży, jakie opady nam ten weekendowy niż przyniesie.
Czytaj także: