Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Jakie panują warunki w Tatrach? Rozmawiamy z ratownikiem TOPR

 

Jakie panują warunki w Tatrach?

W wyższych partiach Tatr, zwłaszcza po północnej stronie grani i w miejscach na ogół zacienionych, występują jeszcze miejscami większe ilości śniegu. Należy zachować tam szczególną ostrożność, gdyż poślizgnięcie się w stromym terenie grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem.

Jacek Broński: Takich krótkich odcinkach śniegu dochodzi czasami właśnie do poważnych wypadków. Bywa tak, że ten sprzęt przeniesiemy całą naszą trasę w plecaku. Na ten krótki odcinek – czasami jest 10 metrów, znamy z historii takie wydarzenia, które bardzo tragicznie się kończyły. Należy ubrać się nawet raczki, wziąć kijki czy czekan i zrobić spokojnie trawers z odpowiednimi technikami oczywiście. I dobrze je też je posiadać

– mówi ratownik TOPR Jacek Broński.

W partiach reglowych intensywny opady deszczu spowodowały, że szlaki są mokre i śliskie (szczególnie na kamieniach), a na odcinkach leśnych bardzo błotniste.

Opady deszczu i wiosenne roztopy przyczyniły się do wezbrania potoków w dolinach

Na żółtym szlaku pomiędzy Halą Ornak a Przełęczą Iwaniacką oraz na zielonym szlaku pomiędzy Halą Gąsienicową a Równią Waksmundzką są uszkodzone mostki. Do czasu naprawy należy zachować szczególną ostrożność.

Silne porywy wiatru w partiach graniowych, mogą być utrudnieniem w przemieszczaniu się. Na terenie TANAP-u (Tatry Słowackie) do 31 maja szlaki powyżej schronisk są zamknięte.

Czytaj także: