Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Jakie warunki panują na szlakach? Sprawdziliśmy

W Tatrach panują bardzo trudne warunki do uprawiania turystyki. Szlaki są mocno oblodzone i bardzo śliskie, a miejscami śnieg jest mokry i przepadający.

Jakie warunki panują na szlakach?

Utrudnieniem w wyższych partiach Tatr jest silnie wiejący wiatr, który tworzy głębokie zaspy i zamiecie śnieżne. Poruszanie się w takich warunkach wymaga doświadczenia, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i dostosowania trasy do aktualnie panujących warunków, jak również posiadania sprzętu zimowego (raki, czekan, kask, lawinowe ABC) wraz z umiejętnością posługiwania się nim.

Ogłoszono 2. stopień zagrożenia lawinowego

Przypominamy, że dni są teraz bardzo krótkie – należy zaplanować wycieczkę w taki sposób, aby powrócić ze szlaku przed zmrokiem – w plecaku warto mieć latarkę czołową.

W dolinach i na szlakach dojściowych do schronisk szlaki są mocno oblodzone i jest bardzo ślisko, szczególnie na stromszych podejściach m.in. skróty na szlaku do Morskiego Oka oraz zejście nad staw. W tym przypadku zalecamy spacer drogą, którą również prowadzi czerwono znakowany szlak do schroniska nad Morskim Okiem. W takich miejscach należy zachować szczególną ostrożność, a raczki i kijki mogą okazać się niezbędne.

Na szlaku pomiędzy Halą Ornak a Przełęczą Iwaniacką są uszkodzone poręcze mostków. Do czasu wymiany należy zachować szczególną ostrożność.

Czytaj także: