Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Jakie warunki pogodowe panują w Tatrach? Sprawdziliśmy to dla Was

 

Jakie warunki pogodowe panują w Tatrach?

Zgodnie z zapowiedziami – burze nadeszły. Po kilku dniach słonecznej, sprzyjającej wędrówkom po górach pogody, dziś (17.08.) zagrzmiało i się nieco rozpadało. Ratownicy TOPR przestrzegają:  Z burzą w Tatrach nie ma żartów:

Tomasz Wojciechowski: Prognozy na najbliższe dni mówią, że te warunki będą się psuły. W kolejnych dniach można spodziewać się burz. Także apelujemy do turystów o to, żeby byli uważni i rozważni, żeby przed wyjściem w góry zapoznawali się z prognozami. Jeżeli mają możliwość, niech pobiorą do telefonów aplikacje, które ostrzegają przed nadciągającym burzami.

Jak przygotować się do wycieczki w góry, kiedy pada i na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Dostosujmy do swoich umiejętności trasę wycieczki, sprawdźmy warunki i pogodę przed wyjściem – mówił ratownik, Edward Lichota:

Radio Alex: Takie nagłe załamanie pogody po kilku dniach ładnej pogody, to jest chyba dosyć niebezpieczne?

Edward Lichota: Tak, aczkolwiek też przydatne ze względów choćby i przyrodniczych i braku wody. Natomiast turystycznie niestety trochę gorzej, szlaki na pewno przez takie opady i burze są śliskie, potoki nieraz trudne nawet do sforsowania, jeżeli taka ulewa trwa dłużej i więcej tego deszczu.

Do wycieczki trzeba się odpowiednio przygotować. Jak zwykle sprawdzić warunki, jakie panują na szlakach i przede wszystkim też prognozę pogody i do tych warunków dostosować nasze umiejętności i trasę wycieczki. Żeby nie wychodzić gdzieś, kiedy będziemy już wysoko w górach i wtedy przychodzi burza, tylko lepiej wyjść bardzo wcześnie rano oczywiście, jeżeli nie ma burzy i nie ma deszczu, ale jeżeli te burze zapowiadają gdzieś tam w godzinach popołudniowych, to też lepiej sobie odpuścić te długie trasy. Na krótsze oczywiście można iść, ale też rozglądać się, patrzyć co się dzieje w niebie, czy jakieś chmury się wypiętrzają, czy słychać gdzieś w oddali grzmoty. I najlepiej, jeżeli już słyszymy, to kategorycznie nie idziemy w górę, zawracamy. Najlepiej to jest wyjść bardzo wcześnie rano, tak że nawet sprawdzając w międzyczasie, jak jest taka możliwość, tę prognozę pogody, co się dzieje, czy czasem się te burze nie przesunęły na naszą niekorzyść, żeby już w tym momencie, kiedy te burze nadejdą, żebyśmy byli najlepiej już na dole, co najmniej w schronisku.

Radio Alex: Jak słyszymy, już w tej chwili w Tatrach grzmi, to znaczy, że najwyższa pora zawracać?

Edward Lichota: Nawet nie tyle zawracać, ile powinniśmy już być na dole, bo grzmi już od jakiegoś czasu. Nawet jeżeli my tutaj słyszymy te grzmoty, to już tym bardziej słychać było je wyżej, na pewno było widać, co się dzieje z tymi chmurami, że ta burza idzie, idzie w naszym kierunku. Też mamy różne aplikacje, czy to w zegarkach, w telefonie też można to śledzić na bieżąco. Oczywiście nie każdy ma taki dostęp do tego, ale też każdy ma jakieś tam myślenie, najlepiej takie zdrowe myślenie, żebyśmy o tym pamiętali,  żeby po prostu nie było potem problemów.

Jak już burza jest nad nami, to już jest za późno, no to wtedy to już te wszystkie zalecenia gdzieś tam nogi w kucki zostać, nie chronić się pod drzewami, czy usiąść na suchym jak pada deszcz, no to nigdzie nie ma suchego, cali jesteśmy przemoczeni, cały teren jest mokry. To nie tak, że unikać cieków wodnych, bo ta woda jest wszędzie.

Radio Alex: Wtedy robi się naprawdę groźnie.

Edward Lichota: Stresy, nerwy, już nie mówiąc o takim niebezpieczeństwie. Burza to jest coś nieobliczalnego, w każdym miejscu może uderzyć ten piorun. To nie tak, że jesteśmy z dala od żelastwa, czy z dala od cieków wodnych, czy nie ma nas na grani, na wierzchołku, a jesteśmy gdzieś niżej, niżej też może uderzyć i lepiej tego unikać.

Radio Alex: Najbliższe dni zdaje się, takie mają być, więc tu trzeba zachować wyjątkową ostrożność.

Edward Lichota: Dokładnie tak. Zwracać uwagę na sprawdzanie tej pogody, nie tak, że sprawdzimy dziś, a wybieramy się w niedzielę, tylko sprawdzić wieczorem co się dzieje w jutrzejszym dniu. Nawet jeżeli wychodzimy wcześniej rano, też sobie zerknąć jeszcze na tę prognozę, czy pogody się nie przesunęły trochę, że może przyjść wcześniej ten deszcz, może wcześniej burza przyjść, żeby w razie czego móc zmienić jeszcze trasę wycieczki, a może i nawet zostać w domu.

Zerknijcie także na nasz Fanpage, gdzie codziennie informujemy o pogodzie:

Czytaj także: