Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Jesienna aura w Tatrach. Sprawdziliśmy jakie warunki panują na szlakach

 

Jakie warunki panują na szlakach?

Jak mówi przewodnik tatrzański i biegacz górski Przemysław Sobczyk: taka pogoda, jaka towarzyszy nam od kilku dni, to wspaniały czas na górskie wędrówki:

Przemysław Sobczyk: Mamy w Tatrach jesień, co prawda jeszcze jest lato, ale są już pierwsze oznaki jesieni, które widać bardzo mocno w przyrodzie i naprawdę zaczyna się robić pięknie, kolorowo i przede wszystkim pusto, tych turystów jest mniej niż w lecie, ale mimo wszystko jest ich sporo.

Ludzi może na szlakach mniej, ale za to jest większa szansa na spotkanie zwierząt. I nie chodzi tylko o jelenie, które rozpoczynają powoli swoje rykowiska.

Przemysław Sobczyk: Świstakom został miesiąc z kawałkiem do zakopania nor, więc bardzo mocno żerują, niedźwiedzie też już wyszły a swoje największe żerowiska, czyli na borówki i siedzą od rana do nocy i wcinają, kozy łagodnie w słoneczku potrafią odpocząć, ale można obserwować już większe ich stada.

Jakie warunki panują na szlakach? fot.pixabay

Warunki na szlakach

Warunki do uprawiania turystyki w Tatrach są dobre. Jednak miejscami na szlakach jest mokro i bardzo ślisko, a na odcinkach leśnych zalega błoto i występują kałuże. Szczególnie dużo błota znajduje się na Ścieżce nad Reglami, pomiędzy Doliną Chochołowską a Lejową. Na szlaku pomiędzy Halą Ornak a Przełęczą Iwaniacką są uszkodzone poręcze mostków. Do czasu wymiany należy zachować szczególną ostrożność.

Czytaj także: