Kajakarstwo: Zawody w Krakowie wyłoniły skład reprezentacji w slalomie kajakowym na sezon 2026
W Krakowie w miniony weekend (16-17.05) odbyły się zawody, podczas których wyłoniona została kadra na sezon 2026 w slalomie kajakowym. W jej składzie znaleźli się zawodnicy z Pienin. Kto będzie reprezentował biało-czerwone barwy?

Szacowany czas czytania: 02:51
Kajakarstwo: Wyłoniono skład na sezon 2026. Podczas zawodów w Krakowie
Dla przypomnienia w każdej z konkurencji były trzy wolne miejsca, a do kwalifikacji liczyły się trzy z czterech najlepszych przejazdów w każdej z nich. Już tydzień wcześniej w Bratysławie zawodniczki i zawodnicy mieli dwa liczone do tego rankingu starty. Mówi Jakub Chojnowski, trener reprezentacji.
Jakub Chojnowski: Te dwa tygodnie były bardzo eksploatujące, bardzo emocjonujące. Myślę, że dla wszystkich, jak to w kwalifikacjach bywa. Te ostatnie przejazdy decydowały o tym, kto do tej reprezentacji wejdzie. Myślę, że najbardziej emocjonujące te konkurencje męskiej kajakarzy i kanadyjkarzy. I tutaj Darek Popiela już wczoraj sobie zapewnił to miejsce w reprezentacji i dzisiejszymi startami Michał Pasiut i Mateusz Polaczykk dołączyli i uzupełniają skład. Jeśli chodzi o kanadyjkarzy – Kacper Sztuba, trzy zwycięstwa i Szymek Nowicki na drugim miejscu i Michał Werciak też dzisiejszym startem awansuje do reprezentacji. Jeśli chodzi o nasze panie – sprawa jasna. Klaudia Zwolińska za wyniki z tamtego sezonu i za medale mistrzostw świata była zwolniona z tych kwalifikacji. Do Klaudii oczywiście dołącza Dominika Brzeska i Hania. Myślę, że poziom bardzo wysoki, poziom zadowalający. Oczywiście teraz już z tego podwórka krajowego przenosimy się na międzynarodowe starty, bo już za tydzień wyruszamy na pierwszy Puchar Świata do … . Trzytygodniowy blok pierwszego, pierwszego cyklu Pucharu Świata. To przed nami. Oczywiście te emocje jeszcze są. One zaraz się troszeczkę zmniejszą i myślę, że tutaj już z czystą głową ruszymy już na ten międzynarodowy sezon.
W kategorii K-1 mężczyzn pewny miejsca w kadrze był jedynie Dariusz Popiela, który zarówno w Bratysławie, jak i w Krakowie zaprezentował się najlepiej. O dwie pozostałe lokaty walkę stoczyli wychowanek KS Pieniny Szczawnica Mateusz Polaczyk, pochodzący z Krościenka Jakub Brzeziński i Nowosądeczanin Michał Pasiut. Ostatecznie, obok Popieli, Polskę na najważniejszych imprezach międzynarodowych reprezentować będą Pasiut i Polaczyk.
W K-1 pań, oprócz mającej już kwalifikację Klaudii Zwolińskiej, miejsce w reprezentacji wywalczyły również pochodzące z Nowego Sącza Dominika Brzeska i Hanna Danek. Obie, oprócz zawodów seniorskich, popłyną też w mistrzostwach świata do lat 23, które na przełomie czerwca i lipca odbędą się w Krakowie.
W żeńskiej kadrze C-1 oprócz Zwolińskiej znajdzie się Danek, w męskiej Kacper Sztuba, Szymon Nowobilski i wychowanek szczawnickiego KS Pieniny Michał Wiercioch.
Odbyły się także kwalifikacje do seniorskiej kadry w kayak crossie. Wśród pań, oprócz Zwolińskiej, do kadry włączone będą Brzeska i Danek. Z kolei w męskiej reprezentacji znaleźli się nasi czyli Mateusz Polaczyk i reprezentujący KS Pieniny Mikołaj Mastalski. Trzecim zawodnikiem jest Marek Kulczycki KKK Kraków.
Cała ta ekipa będzie reprezentowała biało-czerwone barwy w najważniejszych imprezach tego sezonu poczynając od Pucharu Świata przez lipcowe mistrzostwa globu w Oklahomie aż po wrześniowe mistrzostwa Europy w Ivrei.
Jeżeli natomiast ktoś zechce pokibicować młodszym zawodnikom, to według kalendarza Polskiego Związku Kajakowego w najbliższą sobotę (23.05) w Krościenku na Dunajcem a dzień później (24.05) w Szczawnicy odbędą się zawody I Ogólnopolskiej Ligi Młodzików w zjeździe.
Szczawnica: Za nami 82 mistrzostwa Polski w zjeździe kajakowym i sprincie górskim