Przejdź do menu głównego Przejdź do treści

REKLAMA

Kalendarium Podhala Nowy Targ: Gabriel Samolej. „Archanioł Gabriel” w meczu z Kanadą

W Panteonie wybitnych nowotarskich Sportowców, nie mogłoby zabraknąć dzisiejszego Solenizanta, jest On bowiem jednym z tych, którzy na stałe wpisali się w karty nie tylko polskiego, ale i światowego hokeja – Gabriel Samolej, pseudonim ,,Gabryś”, bramkarz.

kalendarium Podhala Nowy Targ
Gabriel Samolej

Szacowany czas czytania: 02:18

Kalendarium Podhala Nowy Targ

Gabriel Samolej Urodził się 1 czerwca 1961 roku w Jaśle, jednakże został wychowankiem Podhala. Ojciec zaszczepił w nim miłość do hokeja i tak zaczęła się jego przygoda ze sportem, aczkolwiek stosunkowo późno, zaczął bowiem grać dopiero w piątej klasie podstawówki. Na początku próbował swoich sił w ofensywie, ale finalnie znalazł swoją drogę w obronie.

Po odejściu Pawła Łukaszki, zwolniło się miejsce bramkarza w seniorskiej drużynie Podhala, popularny ,,Gabryś”, wykorzystał nadarzającą się okazję. Mimo, iż bronił na zmianę, jego determinacja, ambicja i pracowitość – uczyniły z niego numer jeden w podhalańskiej bramce. W 1987 roku, po ośmiu latach przerwy, Podhale zdobywa swoje kolejne Mistrzostwo Polski, w składzie znajduje się nieoceniony Samolej.

Co ciekawe, po kolejny tytuł mistrzowski, sięgnął z Szarotaki równe 10 lat później – w 1997 roku. Podczas tej dekady wzmacniał takie drużyny jak Polonia Bytom czy Unia Oświęcim. Na każdym etapie jego hokejowej drogi, cechowały go niezmiennie pracowitość i systematyczność, ze szczyptą sportowej ambicji – ta mieszanka, czyniła go najlepszym w swojej roli.

W polskiej lidze hokejowej rozegrał 499 meczów. W biało-czerwonych barwach występował 91 razy, również na najważniejszej imprezie sportowej świata – Olimpiadzie (w Sarajewie 1984, w Calgary 1988 i w Albertville 1992). Szczyt jego formy przypadł na Igrzyska Olimpijskie w Calgary. W meczu z gospodarzami, Reprezentacja Polski, nie była w ogóle traktowana jak poważny rywal, liczono na wysoki wynik, tymczasem ,,Gabryś”, bronił ,,jakby jutra miało nie być” – odbijał, wyłapywał, był tam, gdzie miał być – Kanada wygrała skromnie 1:0 i jest to niewątpliwie sukces biało-czerwonych.

Po tym meczu amerykański dziennik ,,USA Today” relacjonował, iż ,,polskiej bramki strzegł Archanioł Gabriel”. W Reprezentacji Polski występował w pięciu turniejach o Mistrzostwo Świata – w 1985, 1989, 1990, 1991 i 1993. Po zdobytym przez Reprezentację awansie do Grupy A w 1985 roku, został odznaczony Brązowym Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe.

Po sezonie 97/98 zakończył zawodową karierę. Nie odwiesił jednak łyżew na kołek – wraz z drużyną Old Boys Podhale, zdobywał kolejne tytuły mistrzowskie Polski. Na swoim koncie może zapisać również role działacza i szkoleniowca. Pełnił rolę asystenta trenera Jacka Szopińskiego w MMKS Podhale. Obecnie nadal aktywnie włącza się w działania na rzecz podhalańskiego hokeja

.

Stowarzyszenie Dalejpodhale.pl wraz z Kibicami, pragnie złożyć najserdeczniejsze życzenia urodzinowe – życzymy zdrowia, szczęścia i pomyślności. Życzymy sił na dalszą aktywną działalność, nie tylko w hokeju, ale i w życiu prywatnym.

Chcesz poznać legendy nowotarskiego hokeja? Odwiedź naszą stronę www.dalejpodhale.pl gdzie znajdziesz kalendarium wyjątkowych postaci!

Źródło zdj : Źródło zdjęć podhaleregion, hokej.net, Wikipedia

REKLAMA