Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Kalendarz adwentowy: Gwiazdy zimowego parapetu, czyli jak pielęgnować poinsecję i grudnik

Grudzień to czas, kiedy nasze parapety zdobią dwie niezwykłe rośliny - szlumbergera, znana jako grudnik lub kaktus bożonarodzeniowy, oraz wilczomlecz nadobny, popularnie nazywany poinsecją lub gwiazdą betlejemska. Te dwa kwiaty, które kojarzą się z domem prababci i świątecznymi prezentami, są symbolem zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

Poinsecja, czyli gwiazda betlejemska

Poinsecja to roślina, która zdobi domy na całym świecie podczas świąt Bożego Narodzenia. Choć najbardziej popularne są czerwone kwiaty, coraz częściej spotykamy białe, różowe, żółte, kremowe, łososiowe czy dwukolorowe odmiany. Różnią się one nie tylko kolorem, ale także kształtem liści, które mogą być szpiczaste lub pomarszczone, oraz wielkością – od kilkucentymetrowych miniaturek po metrowe drzewka.

Warto pamiętać, że kolorowe „kwiaty” poinsecji to tak naprawdę przykwiatki, które otaczają drobne, żółte kwiaty właściwe.

Gwiazda betlejemska / fot. Pixabay

Pielęgnacja poinsecji

Poinsecja wymaga umiarkowanego podlewania – wystarczy niewielka ilość letniej wody co drugi dzień lub zanurzenie całej bryły korzeniowej w wodzie raz w tygodniu. Roślina powinna stać w miejscu słonecznym, ale osłoniętym od bezpośredniego słońca, z dala od przeciągów i grzejników. Idealna temperatura dla poinsecji to od 15 do 22 stopni Celsjusza.

Po przekwitnięciu poinsecji często zauważamy opadanie liści. Jest to naturalny objaw przechodzenia rośliny w stan spoczynku. Aby poinsecja przetrwała do kolejnych Świąt, w lutym lub marcu skracamy pędy, zostawiając 3-4 pąki i przesadzamy roślinę do większej doniczki. Następnie przenosimy ją do chłodniejszego pomieszczenia i ograniczamy podlewanie na 4-6 tygodni. Na około 30-40 dni przed Świętami przykrywamy roślinę kartonowym pudełkiem na 12-14 godzin dziennie, aby zielone liście mogły się wybarwić na czerwono.

Grudnik, czyli kaktus bożonarodzeniowy

Grudnik to roślina łatwa w uprawie, która kwitnie w wielu kolorach – od białych, przez kremowe, łososiowe, różowe, fioletowe, czerwone, aż do wielokolorowych. Grudnik lubi stanowisko jasne, ale nie bardzo nasłonecznione. Nie ma specjalnych wymagań co do temperatury, a starsze okazy zniosą nawet niewielki przymrozek.

Grudnik

Pielęgnacja grudnika

Podlewanie grudnika powinno być oszczędne, gdyż roślina źle znosi przelanie. W trakcie kwitnienia możemy podlewać nieco częściej. Rozmnażanie grudnika jest bardzo proste – wystarczy uszczyknąć fragment pędu z 5-7 segmentami i posadzić go do doniczki z ziemią.

Po przekwitnięciu grudnik przechodzi w stan spoczynku, dlatego ograniczamy podlewanie. Od maja możemy go znowu nawozić co dwa tygodnie nawozami do roślin pokojowych.

Poinsecja i grudnik to rośliny, które swoim wyglądem i kolorami wprowadzają świąteczny nastrój do naszych domów. Poinsecja świetnie nadaje się do tworzenia wieńców i dekoracji na świąteczny stół, a grudnik swoim bujnym kwitnieniem wynagrodzi nasze starania i pielęgnację.

Grudnik

Świąteczne rośliny – jak o nie dbać? Pytamy na Podhalu

Żywe choinki kupione w donicach. Gwiazda Betlejemska i nieco mniej popularny na Podhalu Grudnik – to rośliny, których nie może zabraknąć na Święta Bożego Narodzenia. Jak o nie dbać pytała Beata Denis-Jastrzębska:

Z Beatą Gąsienicą rozmawiała Beata Denis-Jastrzębska.

Kalendarz adwentowy Radia Alex:

  1. Jak wprowadzić magię świąt do swojego domu?
  2. Ruszamy do kuchni! Dziś pieczemy tradycyjne pierniczki świąteczne
  3. Szukasz dobrej książki na święta? Sprawdź i wybierz coś dla siebie!
  4. 8 przepisów na herbaty rozgrzewające. Zrób je sam!