Kalendarz adwentowy - dziś otwieramy okienko z numerem 8. A w nim? Kilka słów o świątecznych porządkach. To ważna kwestia dla niemal każdej gospodyni domu, ale pamiętajcie drogie panie! To zdecydowanie nie jest czas na szaleństwa!
Kalendarz adwentowy
Lista świątecznych porządków zazwyczaj zrobiona jest już znacznie wcześniej. Umyć okna, drzwi, posprzątać szafę. Wielu z nas wykorzystuje przedświąteczną gorączkę i ten wyjątkowo aktywny czas, na gruntowne porządki w domach. Wiadomo, dostajemy wtedy większego animuszu do wszystkiego, w tym także do sprzątania. Ale szanowni państwo! To nie czas na szaleństwa, malowanie sufitów czy układania nowych kafelek w łazience. Nikt z nas nie chce bowiem zaraz po Wigilii paść na łóżko ze zmęczenia. W święta czeka nas wizyta Dzieciątka, a nie pracowników sanepidu, białe rękawiczki do sprawdzania czystości wyrzućcie więc do kosza. Jak szybko i skutecznie posprzątać dom na święta? Odpowiadamy.
Lista świątecznych porządków
Porządki zaczynamy od przejrzenia szaf, szuflad, półek i pozbycia się tego, co niepotrzebne. Nie łudźcie się, do dżinsów, które w szafie leżą od siedmiu lat, nie wejdziecie też na wiosnę przyszłego roku. Wyrzucamy! Podobnie można zrobić z autkiem należącym do syna, z którego odpadło koło, a którego – wierzcie nam -nikt już nie naprawi. Gdy już z tym się uporamy, przechodzimy do zasadniczego sprzątania. W pierwszej kolejności zajmujemy się pokojami, potem łazienką, kuchnią, a na końcu przedpokojem.
Od czego zacząć? Na pierwszy ogień idą pokoje
Odkurzanie zawsze zaczynamy od góry, aby kurz nie spadał na wyczyszczone już powierzchnie znajdujące się niżej. W pierwszej kolejności zdejmujemy firanki i zasłony, odkurzamy sufit i ściany za pomocą szczotki na długim kiju, owiniętej suchą szmatką. Usuwamy kurz z kaloryferów. Na koniec trzepiemy dywany.
Potem przychodzi czas na mycie – okna i drzwi , potem podłogi. Po gruntownym odkurzeniu myjemy drzwi i okna. Jeśli jednak jest bardzo zimno, lepiej z tego zrezygnujmy, bo po prostu możemy się przeziębić. Nie róbcie tego jednak na tydzień przed świętami – bo szkoda by było, gdybyście Boże Narodzenie przeleżeli w łóżku z gorączką. Jeśli za oknem panują spore mrozy, można też zrezygnować z otwierania okien i mycia ich z zewnątrz. Wystarczy zmienić firany, przetrzeć od strony mieszkania. pokoju i tak zrobi się jaśniej, a przynajmniej my unikniemy zapalenia płuc.
Lista świątecznych porządków: łazienka, potem kuchnia
Kolejnym etapem porządków świątecznych jest łazienka. Zaczynamy od umycia glazury i wyczyszczenia fug. Przyda nam się do tego ocet. Roztwór octu i wody doskonale usuwa nie tylko kamień z baterii, ale i osad ze starego mydła. Zabrudzone fugi będą jak nowe, gdy wyczyścimy je roztworem wybielacza albo proszkiem do pieczenia. Jeśli ktoś ma chęci i ochotę może też wykorzystać świąteczne porządki na wyczyszczenie pralki – do tego możemy wykorzystać gotowy środek, lub najbardziej popularny, domowy sposób czy zastosować sodę. Do pojemnika na proszek do prania nasyp 1/2 szklanki sody i włącz cykl na 90°C – koniecznie bez ubrań. Zamiast sody możesz też użyć 1/3 szklanki kwasku cytrynowego, który również należy umieścić w pojemniku na detergent.
Teraz czas na kuchnię!
Czyszczenie przypalonego tłuszczu z piekarnika – to spore wyzwanie. Ale nie wszyscy wiedzą, że skutecznym środkiem, który usunie tego typu brud, jest ocet. Blachy, ruszt, piekarnik, okap będą błyszczeć, gdy umyjemy je w specjalnym roztworze przygotowanym z gorącej wody z dodatkiem 200 ml płynu do naczyń i 200 ml octu. Pamiętajcie, że zanim zaczniecie przygotowywać świąteczne smakołyki, warto umyć lodówkę, by pozbyć się zapachu unoszącego się w niej jeszcze po andrzejkowym szaleństwie. Na koniec czyścimy kuchenne szafki – wszystkie przeterminowane produkty wyrzucamy – jeśli kaszy gryczanej nie ugotowałaś w ostatnich tygodniach, pamiętaj, że w święta też tego nie zrobisz. Warto też umyć zastawę stołową, która jest używana tylko na specjalne okazje. Na koniec zostawiamy mycie glazury, blatów, zlewu i podłogi.
Lista świątecznych porządków: przedpokój
Z przedpokoju usuwamy nienoszone aktualnie kurtki i buty, by zrobić miejsce na okrycia gości. Przecieramy lustro i myjemy podłogę. Po uporaniu się z całym bałaganem będziemy mogli zająć się przyjemniejszą częścią przedświątecznych przygotowań – szykowaniem potraw, pakowaniem prezentów i ubieraniem choinki.
Kalendarz adwentowy Radia Alex:
- Jak wprowadzić magię świąt do swojego domu?
- Ruszamy do kuchni! Dziś pieczemy tradycyjne pierniczki świąteczne
- Szukasz dobrej książki na święta? Sprawdź i wybierz coś dla siebie!
- 8 przepisów na herbaty rozgrzewające. Zrób je sam!
- Gwiazdy zimowego parapetu, czyli jak pielęgnować poinsecję i grudnik
- Poznajcie prawdziwą historię Świętego Mikołaja
- Ranking najpopularniejszych filmów świątecznych, które warto obejrzeć