Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Kampania Tatrzańskiego Parku Narodowego. Nie dokarmiaj dzikich zwierząt

Kampania Tatrzańskiego Parku Narodowego pod hasłem „Dokarmianie to zła karma – dokarmiając, krzywdzisz, bo dzikie zwierzęta nie powinny jeść nam z ręki”, ma zwiększyć świadomość turystów, aby w efekcie uchronić zwierzęta przed lekkomyślnością ludzi i przykrymi konsekwencjami, jakie z tego płyną.

Kampania Tatrzańskiego Parku Narodowego – „Dokarmianie to zła karma”

Park stawia na edukację i pokazuje przykłady konkretnych zwierząt, które stały się ofiarami dokarmiania – m.in. jelenia z okolic Morskiego Oka, łań z okolic Kuźnic, lisa z Doliny Pięciu Stawów Polskich czy głośny i tragiczny przypadek niedźwiedzicy Magdy, która wraz z trójką młodych trafiła do zoo. Dla niej był to wyrok śmierci. Lis z Doliny Pięciu Stawów również stał się symbolem, ofiarą ludzkiej lekkomyślności – całkowicie stracił instynkt polowania i musiał zostać poddany odstrzałowi sanitarnemu.

Fot. tpn.pl

W takich sytuacjach pracownicy parku podejmują działania w terenie – najskuteczniejsze jest monitorowanie zwierząt problemowych i ich wielokrotne odstraszanie, ale proces ten jest niezwykle długi i wymaga konsekwencji. Jeśli zwierzę nadal ma dostęp do łatwego pożywienia, wszystkie podjęte przez TPN wysiłki idą na marne. Wiele zależy od turystów, jak również mieszkańców terenów graniczących z Parkiem – sposób przechowywania śmieci i odpadków na posesjach ma znaczenie. Warto, abyśmy o tym pamiętali.

Fot. tpn.pl

Czytaj także: