Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Kilkanaście wolnych etatów w zakopiańskiej policji [WYWIAD]

 

W zakopiańskiej policji brakuje funkcjonariuszy. Wolnych jest nawet kilkanaście etatów

Miejscowi wolą pracować w rodzinnych firmach obsługujących ruch turystyczny, a dla kandydatów spoza powiatu problemem jest znalezienie odpowiedniego mieszkania.

Roman Wieczorek: Wiemy, jak kształtują się obecnie na rynku ceny wynajmu mieszkań. Jest tutaj naprawdę spory problem do takiego młodego człowieka, który chciałby służyć w Zakopanem, ale kwestia znalezienia miejsca do zamieszkania, zakwaterowania na pewno będzie sporym problemem i obawiam się, że koszt takiego wynajęcia niestety pochłonie większą część tych zarobków młodego policjanta.

Ale sytuacja może się zmienić, bo jak zaznacza nasz rozmówca stawki policyjnej pensji niedawno znacznie wzrosły, praca policjanta daje dużo satysfakcji, a nawet może pomóc w realizacji własnych pasji.

Roman Wieczorek: Te stawki są bardzo zachęcające dla młodych ludzi, którzy kończą technika, licea. Młody człowiek, który ukończy kurs podstawowy w policji i rozpoczyna służbę jako już policjant, może liczyć na zarobki rzędu 6427 złotych brutto. Są również inne możliwości, które pozwalają na samokształcenie, na rozwijanie się, na zdobywanie kolejnych kwalifikacji i umiejętności, służenie w różnych wydziałach, w różnych formacjach związanych z policją. To jest właśnie piękne w tej służbie, że możemy pomagać, ratować, wyjaśniać różnego rodzaju sprawy. Przypomnę, że wśród nas jest wielu policjantów ratowników, ratowników wodnych, ratowników górskich, którzy służą również w TOPRze, więc te pasje i nasze zadania niejako nakładają się na to, co robimy na co dzień.

Co trzeba zrobić by zostać policjantem?

Roman Wieczorek: Osoba, która stara się o to, aby zostać policjantem, musi przede wszystkim posiadać polskie obywatelstwo, być osobą nieskazaną prawomocnym wyrokiem sądu, korzystać z pełni praw publicznych, m.in. również posiadać uregulowany stosunek co do służby wojskowej. Wszystkie inne informacje można sobie doczytać dokładnie. Ta aplikacja nazywa się „Dołącz do nas” i ona jest również dostępna na stronie Tatrzańskiej Policji.

Z Romanem Wieczorkiem rzecznikiem zakopiańskiej policji , który już od trzydziestu lat nosi niebieski mundurze rozmawiała Beata Denis-Jastrzębska.

Roman Wieczorek, rzecznik zakopiańskiej policji

Cały wywiad poniżej

Zostań Policjantem. W całym kraju trwa rekrutacja do służby w policji Wolne etaty są również w Komendzie Powiatowej Policji w Zakopanem

To praca interesująca, która pozwala rozwijać pasje i nigdy się nie nudzi

– mówi Roman Wieczorek rzecznik zakopiańskiej policji, i krok po kroku, w wywiadzie udzielonym Radiu Alex przeprowadza przez kolejne szczeble rekrutacji.

Czytaj także: