Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Kolejny protest rolników w regionie. Będzie blokada przejścia

 

Protest rolników – blokada przejścia

W piątek (15.03.) rolnicy zablokują przejście graniczne w Chyżnem. To kolejna odsłona trwającego w całym kraju protestu przeciwko importowi żywności z Ukrainy i nowym wytycznym Unii Europejskiej w ramach programu Zielony Ład.

Piątkowa (15.03.) akcja rozpocznie się o godz. 10 i może potrwać nawet do końca miesiąca.. Protestujący ruszą ciągnikami i traktorami z Jabłonki.

Paweł Dziubek: Granicę blokujemy  i będziemy przepuszczać tylko jedną cieżarówkę na godzinę. Nie blokujemy  towarów żywych, nie ma blokady ruchu pieszego, rowerowego ani samochodów osobowych. Blokada tylko i wyłącznie ciężarówek.

Rolnicy chcą również przeprowadzać kontrole towarów wwożonych ciężarówkami do Polski. Liczą na pomoc służb celnych.

Paweł Dziubek: Będzie stworzona grupa 6 osób, która będzie się tym zajmować i będzie się zwracać do służb na miejscu o kontrolę tego towaru. Kierowca może sam pokazać, co przewozi. Jeżeli nie będzie chciał, to będzie zgłaszane do służb.

Radio Alex: A jeżeli te służby celne nie będą chciały przeprowadzić takiej kontroli.

Paweł Dziubek: To my nie przepuścimy takiej ciężarówki. Ta ciężarówka będzie musiała zawrócić. Jest zgłoszona blokada granicy, towar nie będzie mógł wjechać.

Organizatorzy przewidują, że na granicy pojawi się około 100 rolników. Blokada na pewno potrwa dwa dni . Zezwolenie na protest rolników ważne jest do 30 marca. Z Pawłem Dziubkiem współorganizatorem protestu rozmawiała Beata Denis-Jastrzębska.

Czytaj także: