Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Komitet Monitorujący Funduszy Europejskich dla Małopolski przyjął dokument dot. m.in. budowy schroniska na Lubaniu

Z tej informacji zapewne szczególnie ucieszą się turyści wędrujący Głównym Szlakiem Beskidzkim, pomiędzy Turbaczem, a Przehybą, ale i także mieszkańcy np. gminy Ochotnica Dolna. Otóż podczas posiedzenia członków Komitetu Monitorującego Funduszy Europejskich dla Małopolski pod głosowanie poddano ważny m.in. dla gminy Ochotnica Dolna projekt.

Podczas ostatniej sesji poinformował o tym radnych wójt Tadeusz Królczyk:

Tadeusz Królczyk: Projekt uzyskał pełną aprobatę. Dotyczy to rekonstrukcji szałasów górskich i co najważniejsze schroniska na Lubaniu. I chcę powiedzieć tutaj – nie jest przesądzone, jaki wygląd będzie miało schronisko na Lubaniu, ponieważ to schronisko będzie metodą zaprojektuj-wybuduj budowane zgodnie z PFU z programem funkcjonalno-użytkowym zaproponowanym przez PTTK, który jest realizatorem tego zadania. Przy okazji tego 6 niszczejących szałasów na szlakach górskich, szałasów naszych obywateli zostanie odnowiona. Jesteśmy partnerem tego projektu. Jesteśmy najlepiej na tę chwilę przygotowani do realizacji, ponieważ mamy wszystkie uzgodnienia, dokumenty, wszystko co trzeba. To było jednogłośne głosowanie. To jest szalenie ważny projekt inwestycyjny dla pobudzenia turystyki w Gorcach.

Jeżeli wszystkie formalności zostaną dopełnione, to budowa schroniska na Lubaniu mogłaby rozpocząć się w połowie przyszłego roku.

Plany wskazują, że powstanie ono w miejscu tego spalonego przez hitlerowców pod koniec II wojny światowej

Schronisko stanowiło nie tylko punkt kontaktowy Obwodu Nowotarskiego AK, ale i ważne miejsce dla działalności partyzanckiej. Jego gospodarzami od lata 1943 roku byli Helena i Ernest Durkalcowie, którzy sami działali w ruchu oporu. We wrześniu 1944 roku schronisko zostało otoczone przez oddziały niemieckie. Trzem przebywającym tam wtedy partyzantom udało się uciec, dwóch zostało zabitych, a kolejnych trzech aresztowano. Budynek natomiast jak już wspomnieliśmy, został spalony.

Czytaj także: