Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Konferencja prasowa w sprawie odwołania z funkcji Jacka Kalaty

 

Konferencja prasowa

Przed Urzędem Miasta Zakopane organizowana została dziś (21.09.) konferencja prasowa, której tematem była kwestia odwołania z funkcji przewodniczącego komisji urbanistyki i rozwoju – Jacka Kalaty.

Jak mówiła Agata Wojtowicz, prezes Tatrzańskiej Izby Gospodarczej:

Prawnicy wojewody uznali, że reasumpcja głosowania nad odwołaniem Jacka Kalaty ze stanowiska przewodniczącego Komisji Urbanistyki i Rozwoju, co miało miejsce w listopadzie ubiegłego roku, była nieważna.

Dla przypomnienia, najpierw większość radnych była za odwołaniem Kalaty, a po głosowaniu jedna z radnych zgłosiła pomyłkę przy oddawaniu głosu i zarządzono ponowne głosowanie, jego wynik był już inny i większość radnych była przeciwko dymisji.

Stowarzyszenia mieszkańców z terenu Zakopanego, które powstały, by walczyć z deweloperami i chciały odwołać Jacka Kalatę, po listopadowym głosowaniu wystąpiły do wydziału prawnego urzędu wojewódzkiego o opinię ws. reasumpcji.

Rafał Czeladzki, dyrektor Wydziału Prawnego i Nadzoru w Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie poinformował, że:

„w ocenie organu nadzoru brak było dostatecznych podstaw do reasumpcji głosowania, co oznacza, że rzeczona uchwała została podjęta.

Zebrani przed UM tłumaczyli, że od listopada 2022 roku radny Kalata nie jest przewodniczącym komisji.

Przed sesją rady miasta Jacek Kalata mówił dziennikarzom, że to jest opinia, a nie decyzja dotycząca odwołania go z funkcji przewodniczącego komisji:

Tymczasem już na początku dzisiejszej sesji Jacek Kalata sam zrezygnował z funkcji przewodniczącego komisji urbanistyki i rozwoju.