Koniec zimowego snu świstaków. Tatrzański Park Narodowy prosi turystów, aby ich nie płoszyć
Jak donosi Tatrzański Park Narodowy świstaki już się wykopały. Pracownicy TPN-u obserwują kolejne nory i apelują do turystów, aby się do nich nie zbliżali i nie płoszyli zwierząt.

Szacowany czas czytania: 00:33
Tatrzański Park Narodowy prosi turystów, aby nie płoszyć obudzonych po zimowym śnie, świstaków
Świstaki budzą się właśnie po ponad półrocznym śnie. Jeszcze w październiku ważą około 8 kg, a po zimowej hibernacji nawet o połowę mniej.
Po przebudzeniu muszą przekopać w śniegu, którego obecnie w Tatrach leży nawet około metra, korytarz łączący norę z resztą świata.
Teraz czeka je nie lada wyzwanie. Muszą zdobyć pożywienie, a następnie… zająć się zalotami, aby w czerwcu urodziły się młode.
„Dajmy im spokojnie wrócić do formy”
– apeluje TPN.