Przejdź do menu głównego Przejdź do treści

REKLAMA

Koniec zimowego snu świstaków. Tatrzański Park Narodowy prosi turystów, aby ich nie płoszyć

Jak donosi Tatrzański Park Narodowy świstaki już się wykopały. Pracownicy TPN-u obserwują kolejne nory i apelują do turystów, aby się do nich nie zbliżali i nie płoszyli zwierząt.

Tatrzański Park Narodowy
fot. FB/TPN

Szacowany czas czytania: 00:33

Tatrzański Park Narodowy prosi turystów, aby nie płoszyć obudzonych po zimowym śnie, świstaków

Świstaki budzą się właśnie po ponad półrocznym śnie. Jeszcze w październiku ważą około 8 kg, a po zimowej hibernacji nawet o połowę mniej.

Po przebudzeniu muszą przekopać w śniegu, którego obecnie w Tatrach leży nawet około metra, korytarz łączący norę z resztą świata.

Teraz czeka je nie lada wyzwanie. Muszą zdobyć pożywienie, a następnie… zająć się zalotami, aby w czerwcu urodziły się młode.

„Dajmy im spokojnie wrócić do formy”

–  apeluje TPN.

Autorka: Anna Gródek

REKLAMA