Przejdź do menu głównego Przejdź do treści

REKLAMA

Kontrole palenisk w Nowym Targu: za palenie w piecu odpadami poniosą karę

Pracownicy referatu ds. ochrony środowiska w nowotarskim urzędzie miasta skierowali do sądu rejonowego w Nowym Targu dwa wnioski o ukaranie mieszkańców, którzy palili w piecu odpadami.

czyste powietrze
fot. Radio Alex

Szacowany czas czytania: 01:48

Kontrole palenisk w Nowym Targu

Mówi kierownik referatu ds. ochrony środowiska w nowotarskim urzędzie miasta, Sylwester Magiera:

Sylwester Magiera: Próbki zostały pobrane w grudniu ubiegłego roku. Certyfikowane laboratorium potwierdziło spalanie tych odpadów. Została przygotowana w tym zakresie dokumentacja. W najbliższym czasie mam nadzieję, że otrzymamy informację z sądu o wynikach tego postępowania. Maksymalna kara, którą może otrzymać mieszkaniec za spalanie odpadów to 5000 zł.

W zeszłym miesiącu pracownicy referatu ds. ochrony środowiska w nowotarskim urzędzie miasta przeprowadzili ponad 80 kontroli palenisk. Odbywały się one zarówno planowo, jak i interwencyjnie – na podstawie otrzymanych zgłoszeń.

Nowotarscy urzędnicy, prowadząc planowe kontrole palenisk, korzystają z ewidencji emisyjności budynków

Okazuje się, że w niektórych przypadkach kopciuchy zostały już wymienione na ekologiczne źródła ciepła, ale ten fakt nie został przez mieszkańców zgłoszony.

Sylwester Magiera: Na terenie Nowego Targu w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków widnieje około 700 kopciuchów. Około połowa kontroli, które przeprowadzamy, kończy się stwierdzeniem, iż w budynkach nie ma kopciuchów, a jakieś ekologiczne źródła ogrzewania. Dlatego szacujemy, że około 350 do 400 kopciuchów jeszcze jest na terenie Nowego Targu eksploatowanych. Chciałbym przypomnieć wszystkim mieszkańcom Nowego Targu, wszystkim właścicielom nieruchomości, którzy wymieniają źródła ogrzewania w swoich budynkach, o tym, że muszą zgłosić ten fakt do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Zgodnie z przepisami prawa, na zgłoszenie mieszkaniec ma 14 dni od momentu rozpoczęcia eksploatacji nowo zamontowanego kotła

– apeluje kierownik referatu ds. ochrony środowiska w nowotarskim urzędzie miasta, Sylwester Magiera.

Taką zmianę w ewidencji można wprowadzić przez internet, na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego lub złożyć odpowiednią deklarację w urzędzie miasta, gdzie pracownicy referatu ds. ochrony środowiska zrobią to za nas.

Czytaj także:

REKLAMA