Turystyka górska cieszy się od dawna niesłabnącą popularnością. Wiele osób każdego roku wyrusza w Tatry, aby wykorzystać okoliczne tereny do pieszych wędrówek i aktywności trekkingowych. Przyczyn tego zjawiska należy upatrywać nie tylko w samej atrakcyjności krajobrazów górskich, ale też w szeregu korzyści dla samopoczucia fizycznego i psychicznego.
W jaki sposób górskie wyprawy kształtują tężyznę fizyczną?
Nie ulega wątpliwości, że nawet najkrótszy spacer po górskich szlakach wpływa pozytywnie na ciało każdego miłośnika i każdej miłośniczki aktywności na świeżym powietrzu. Trekkingi i hikingi zaliczane są bowiem do wysiłku typu cardio, który skutkuje ogólnym wzmocnieniem mięśnia sercowego i układu naczyniowego człowieka. Każdy kolejny krok stawiany na ścieżkach np. Tatrzańskiego Parku Narodowego to – poza wrażeniami krajobrazowymi – naturalne ćwiczenie… siłowe. Liczba spalanych kalorii pozwala na szybką redukcję masy ciała z jednoczesny przyrostem tkanki mięśniowej, dzięki czemu poprawie ulega muskulatura całego organizmu – nie tylko nóg i pośladków, ale też brzucha oraz klatki piersiowej. Ruch o umiarkowanej intensywności jest również najlepszym sposobem na zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób, takich jak udary mózgu, cukrzyca i nadciśnienie. Należy zatem zapoznać się z najciekawszymi trasami widokowymi w okolicy, wybrać pojemny plecak oraz spodnie trekkingowe – damskie (zobacz na e-horyzont.pl) modele zaspokoją nawet modowe wyzwania – i ruszać w drogę. Pozytywne korzyści wynikające z takiej decyzji odczuje przede wszystkim nasze zdrowie!
Poprawa samopoczucia a górskie aktywności – czy to ma sens?
Redukcja nadmiernej tkanki tłuszczowej i poprawa ogólnej wydolności to dość oczywiste konsekwencje górskich treningów, jednak wciąż zbyt mało osób zdaje sobie sprawę z tego, jak ruch wpływa na kwestie psychologiczno-duchowe. Nienaruszone działalnością człowieka hale i doliny to idealne miejsce na chwilę kontemplacji i wsłuchania się we własne myśli, co jest niezwykle konieczne w pełnym zabiegania XXI wieku (brak zasięgu telefonicznego zdecydowanie tu pomaga). Dodatkowo trekking górski o odpowiedniej intensywności skutkuje wyrzutem hormonów szczęścia, do których zalicza się między innymi dopaminę, serotoninę oraz endorfiny. To właśnie te substancje powodują niezwykle przyjemne uczucie zadowolenia, które pojawia się tuż po zakończeniu nawet bardziej wymagających treningów. Do korzyści psychologiczno-duchowych można zaliczyć również obniżenie poziomu stresu i stopniowe kształtowanie wytrwałości oraz – nie bez znaczenia –własnego charakteru, co jest niezbędne do pokonywania kolejnych kilometrów na wymagających szlakach.
Jak przygotować się do wyprawy górskiej, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek?
Aktywność fizyczna w górach jest zaliczana do jednej z najbardziej atrakcyjnych. Możliwość podziwiania zapierających dech w piersiach widoków i trwającego kilka godzin wysiłku o odpowiedniej intensywności to połączenie, które ma dobroczynne działanie dla naszego ciała. Przed wkroczeniem na teren efektownych rezerwatów i parków krajobrazowych warto jednak sprawdzić, czy posiadane wyposażenie pozwoli w pełni cieszyć się z chwil spędzonych na łonie natury. Chroniąca przed słońcem czapka, spodnie trekkingowe – męskie (zobacz na e-horyzont.pl) lub damskie, ale najlepiej z regulowaną długością nogawki – oraz dodatkowa warstwa nieprzemakalnej odzieży w postaci kurtki to najważniejsze elementy turystycznego niezbędnika, bez których trudno wyobrazić sobie udaną wyprawę. Pobyt w górach wiąże się z szeregiem korzyści dla ciała i ducha!