Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Krakowski południk zerowy w Zakopanem może stać się nową atrakcją miasta!

Krakowski południk zerowy pomógł Mikołajowi Kopernikowi w obliczeniach, które dowiodły, że to ziemia krąży wokół słońca. W 550 rocznicę urodzin genialnego astronoma przebieg południka oznaczono również w Zakopanem.

Krakowski południk zerowy w Zakopanem

Piotr Bąk: Krakowski geodeta wpadł na pomysł, żeby ten południk w jakiś sposób uwiecznić, zostały przeprowadzone dokładne obliczenia, z których wynikło to, że przebiega nie tylko przez Zakopane, ale przez Urząd Miasta Zakopane.

Krakowski południk zerowy w Zakopanem

Cementowy słupek i ścieżka wytyczająca przebieg południka pojawiły się obok rzeźby Orbity wykonanej przez Henryka Burzca z okazji 500. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Artysta prawdopodobnie wybrał miejsce intuicyjnie:

Piotr Bąk: Prawdopodobnie jest to przypadek albo znak z niebios, że właśnie w tym miejscu akurat pan Henryk wybrał lokalizację swojej rzeźby, był ciekawym człowiekiem, wierzył w reinkarnację, może to związane jest z jego przekonaniem o łączności z innymi światami i wcieleniami. W każdym razie nie wiem o tym, żeby miał akurat świadomość tego, że to na krakowskim południku zerowym.

Południk przebiegający przez Wawel i Zakopane może stać się nową atrakcją miasta pod Giewontem. 16 listopada wraz ze specjalistami będzie można dokładnie prześledzić jego dalszy przebieg. Z Piotrem Bąkiem starostą tatrzańskim rozmawiała Beata Denis-Jastrzębska.

Krakowski południk zerowy w Zakopanem

Czytaj także: