Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Krakowski południk zerowy w Zakopanem. Oficjalnie odsłonięcie w piątek w samo południe

Krakowski południk zerowy pomógł Mikołajowi Kopernikowi w obliczeniach, które dowiodły, że to ziemia krąży wokół słońca. W 550. rocznicę urodzin genialnego astronoma przebieg południka oznaczono również w Zakopanem.

Krakowski południk zerowy w Zakopanem

Piotr Bąk: Krakowski geodeta Mariusz Myłus wpadł na pomysł, żeby ten południk w jakiś sposób uwiecznić. Zostały przeprowadzone dokładne obliczenia i wtedy wyniknęło z tych obliczeń nie tylko, że przebiega przez Zakopane, ale przebiega również przez Urząd Miasta Zakopane.

Cementowy słupek i ścieżka wytyczająca przebieg południka pojawiły się obok rzeźby Orbity wykonanej przez Henryka Burzca z okazji 500. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Artysta prawdopodobnie wybrał miejsce intuicyjnie.

Piotr Bąk: Prawdopodobnie jest to przypadek albo znak z niebios, że właśnie w tym miejscu akurat pan Henryk wybrał na lokalizację swojej rzeźby. Był bardzo ciekawym człowiekiem, więc wierzył w reinkarnację. Może to związane jest z tym jego przekonaniem o łączności z innymi światami, z innymi wcieleniami. W każdym razie nic nie wiem o tym, żeby miał świadomość tego, że to jest akurat na Krakowskim Południk Zerowym.

Z Piotrem Bąkiem starostą tatrzańskim rozmawiała Beata Denis-Jastrzębska.

Południk przebiegający przez Wawel i Zakopane może stać się nową atrakcja miasta pod Giewontem.

Uroczyste odsłonięcie Krakowskiego Południka Zerowego odbędzie się w piątek 17 listopada w samo południe

Fot. zakopane.pl

Zaplanowano symboliczne wytyczenie kontynuacji linii krakowskiego południka zerowego na Górnej Równi Krupowej (przy napisie ZAKOPANE), zrealizowane przez geodetów podhalańskich.

Sylwester marzeń
Wśród uczestników będą przedstawiciele Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego i Planetarium im. Kazimierza Kordylewskiego w Niepołomicach, a spotkaniu towarzyszyć będzie wystawa sprzętu geodezyjnego z XX i XXI wieku.