Krakowski południk zerowy pomógł Mikołajowi Kopernikowi w obliczeniach, które dowiodły, że to ziemia krąży wokół słońca. W 550. rocznicę urodzin genialnego astronoma przebieg południka oznaczono również w Zakopanem.
Krakowski południk zerowy w Zakopanem
Piotr Bąk: Krakowski geodeta Mariusz Myłus wpadł na pomysł, żeby ten południk w jakiś sposób uwiecznić. Zostały przeprowadzone dokładne obliczenia i wtedy wyniknęło z tych obliczeń nie tylko, że przebiega przez Zakopane, ale przebiega również przez Urząd Miasta Zakopane.
Cementowy słupek i ścieżka wytyczająca przebieg południka pojawiły się obok rzeźby Orbity wykonanej przez Henryka Burzca z okazji 500. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Artysta prawdopodobnie wybrał miejsce intuicyjnie.
Piotr Bąk: Prawdopodobnie jest to przypadek albo znak z niebios, że właśnie w tym miejscu akurat pan Henryk wybrał na lokalizację swojej rzeźby. Był bardzo ciekawym człowiekiem, więc wierzył w reinkarnację. Może to związane jest z tym jego przekonaniem o łączności z innymi światami, z innymi wcieleniami. W każdym razie nic nie wiem o tym, żeby miał świadomość tego, że to jest akurat na Krakowskim Południk Zerowym.
Z Piotrem Bąkiem starostą tatrzańskim rozmawiała Beata Denis-Jastrzębska.
Południk przebiegający przez Wawel i Zakopane może stać się nową atrakcja miasta pod Giewontem.
Uroczyste odsłonięcie Krakowskiego Południka Zerowego odbędzie się w piątek 17 listopada w samo południe
Zaplanowano symboliczne wytyczenie kontynuacji linii krakowskiego południka zerowego na Górnej Równi Krupowej (przy napisie ZAKOPANE), zrealizowane przez geodetów podhalańskich.
Wśród uczestników będą przedstawiciele Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego i Planetarium im. Kazimierza Kordylewskiego w Niepołomicach, a spotkaniu towarzyszyć będzie wystawa sprzętu geodezyjnego z XX i XXI wieku.