Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Kuźnice: zabetonowane czy przyjazne turystom?

Mieszkańcy i turyści z niecierpliwością czekają na wznowienie komunikacji do remontowanych od dwóch lat Kuźnic. Władze miasta zapowiadają, że zostaną one otwarte dla ruchu kołowego jeszcze przed wakacjami. Wybetonowany plac i estakada, pod którą będą znajdować się przystanki autobusów i postój taksówek wzbudzają emocje.

Kuźnice: zabetonowane czy przyjazne turystom?

Łukasz Kiernia: Cała komunikacja będzie się odbywać na poziomie minus jeden. Ale co też pozwoliło stworzyć taką strefę komfortu i odpoczynku dla turystów, gdzie będą mogli sobie na spokojnie usiąść. Tam już trwa montaż małej architektury i można odpocząć na ławeczkach, będą stoliki. Będzie czas na odpoczynek, spożycie jakieś posiłku.

Radio Alex: Ale czy będzie jakiś cień tam padał? Bo jak na razie to jest spory plac wyłożony kostką betonową. Wiadomo, klimat się zmienia. Nawet w Tatrach zdarzają się upalne dni.

Łukasz Kiernia: Proszę pamiętać, że nikt nawet nie planował tutaj posadzenie lasu, ale też dlatego, że odkąd znamy historię Kuźnic, cały czas był tutaj ośrodek przemysłowy. I ten las został wycięty w XV – XVI wieku. Więc ten plac nie służy temu, żeby szukać cienia, tylko żeby odpocząć. Może ktoś będzie się chciał poopalać, popatrzeć na Tatry, odpocząć w oczekiwaniu chociażby na wyjazd kolejką czy po zejściu ze szlaków. Natomiast proszę pamiętać, że warunki dla turystów zostały tylko i wyłącznie poprawione, ponieważ pozbywamy się tych spalin.

O tym, że niegdyś w miejscu zrewitalizowanego placu stała papiernia uruchomiona za czasów Władysława Hrabiego Zamoyskiego będzie przypominać zachowany fragment budynku.

Łukasz Kiernia: Odkopaliśmy pozostałości części piwnic budynku, który powstał za czasów Hrabiego Zamoyskiego. W budynku, jak to określili archeolodzy – budynku gospodarczego. Część tego budynku został rozebrana. Został fragment piwnic, który stanowił konstrukcję oporową dla drogi wyjazdowej, która powstała do góry. Jak hrabia Zamoyski zaczął tutaj w sposób zorganizowany budować obiekt hotelarsko-turystyczny, który znajduje się do dzisiaj. Zajazd Kuźnice, którego właścicielem jest spółka Polskie Tatry.

Z Łukaszem Kiernią, głównym wykonawcą przebudowy placu w Kuźnicach rozmawiała Beata Denis-Jastrzębska.

Czytaj także: