Przejdź do menu głównego Przejdź do treści

REKLAMA

Małopolska bez marszałka: Kolejna sesja w czwartek, ale są też kolejne terminy obrad

 
marszałka
Fot. malopolska.pl

Szacowany czas czytania: 03:40

Podczas wtorkowej sesji Sejmiku woj. małopolskiego w wyborach na marszałka zgłoszono dwóch kandydatów PiS

Józef Gawron, pełniący wciąż obowiązki wicemarszałka, rekomendował Piotra Ćwika (m.in. w 2020 r. sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy, w 2021 zastępcy szefa tej instytucji. W 2024 Ćwik uzyskał mandat radnego Sejmiku woj. małopolskiego). Oto fragment:

Józef Gawron: Pan minister jest mi znany z tego okresu, kiedy współpracowaliśmy jako wojewoda i wicewojewoda, a wcześniej jeszcze przy organizacji Światowych Dni Młodzieży, jako obaj wicewojewodowie. Ja wiem, że to jest człowiek pracowity, uczciwy, szlachetny człowiek, który przede wszystkim potrafi rozmawiać z wszystkimi. Jest też samorządowcem, bo chyba 20 lat był w samorządzie gminnym czy powiatowym. Ale to doświadczenie wojewody, posła, bo był też posłem. Doświadczenie z pracą w ważnej instytucji, Kancelaria Prezydenta to nie jest miejsce, w którym nie można być dobrym organizatorem, dobrym strategiem i mieć też kontakt z politykami z różnych opcji, bo to wynika z tej pracy. To jest atut i to moglibyśmy wykorzystać, bo to jest też kandydat, który mógłby szczerze rozmawiać z każdym na tej sali.

Oczywiście zdaję sobie sprawę, że są różne rozwiązania, bo już mieliśmy je na poprzedniej sesji, żeby kogoś przekupić, jednego kogoś przeciągnąć. Tylko czy zbudowanie minimalnej większości 20 głosów daje nam 5 spokojnych lat pracy w tym sejmiku? To jest naprawdę coś, o co chcemy tutaj zawalczyć. Chcemy Małopolanom zapewnić. Zastanówmy się razem, daliśmy słowo tym, którzy nas wybrali, że przez pięć lat będziemy rozwijać Małopolskę.

Poglądy polityczne mogą nas różnić, poglądy w klubie mogą nas różnić, ale może nas łączyć Małopolska i ta kandydatura – sądzę, że to jest coś jak koło ratunkowe, żeby sejmik województwa małopolskiego rzeczywiście pokazał Małopolsce, że stawiamy na jej rozwój. Proszę przede wszystkim koleżanki, kolegów z klubu Prawa i Sprawiedliwości, żeby poparli tę kandydaturę. Ale proszę też i państwa z opozycji, żeby rozważyli taki wariant, taką propozycję jako coś, co byłoby powodem do dumy dla Małopolan i takim gwarantem rozwoju Małopolski i budowania zasobności rodzin w Małopolsce.

Zarówno Ćwik jak i Gawron zostali przed wczorajszą sesją zawieszeni w prawach członków PiS. Taką decyzję władze centralne PiS podjęły również wobec pełniącego od 2018 r. funkcję marszałka Witolda Kozłowskiego.

Po raz kolejny o funkcję marszałka ubiegał się Łukasz Kmita. Jego kandydaturę zgłosił Grzegorz Biedroń:

Grzegorz Biedroń: Z dużym zainteresowaniem wysłuchałem wypowiedzi Pana dotychczasowego członkom Zarządu Pana Józefa Gawrona. Natomiast radni, którzy tutaj są Prawa i Sprawiedliwości startowali pod szyldem Prawa i Sprawiedliwości, startowali z programem z Prawa i Sprawiedliwości, uzyskiwali głosy dzięki pracy, jaka była wykonana w poprzednich latach również przez Prawo i Sprawiedliwość, przez polityków Prawa i Sprawiedliwości.

Otrzymali mandat społeczny i głosy mieszkańców Małopolski, tym samym zobowiązanie, że dotrzymają słowa danego swoim wyborcom. Ja i wielu moich kolegów to zobowiązanie wobec swoich wyborców podtrzymuję i związku z tym zgłaszam kandydaturę pana Wojewody byłego, pana posła Łukasza Kmitę na stanowisko Marszałka Województwa Małopolskiego i bardzo proszę o wsparcie tej kandydatury.

Podczas wtorkowej nadzwyczajnej sesji sejmiku na Ćwika zagłosowało sześciu radnych, na Kmitę 13.
Jak poinformowała przewodnicząca komisji skrutacyjnej, 20 głosów/ kart do głosowania było nieważnych.

Aby objąć urząd marszałka Małopolski potrzeba głosów co najmniej 20 radnych. Zgodnie z przepisami, jeżeli radni nie wybiorą marszałka do trzech miesięcy od dnia ogłoszenia wyników wyborów samorządowych, czyli do 9 lipca, to wybory muszą zostać powtórzone.

Przewodniczący rady Jan Tadeusz Duda ogłosił, że kolejna sesja odbędzie się w czwartek o godz. 18:00. Jeżeli i te obrady nie przyniosą oczekiwanego efektu, ustalono kolejne – w piątek o godz. 18:00, w sobotę o 14:00 i w poniedziałek o godz. 16:00.

Czytaj także:

REKLAMA