Przejdź do menu głównego Przejdź do treści

REKLAMA

Małopolska: niemal 46,5 tys. wniosków o rentę wdowią

Do tej pory w Małopolsce złożono niemal 46 i pół tys. wniosków o rentę wdowią. Świadczenie zostanie przyznane od miesiąca, w którym wpłyną dokumenty, jednak nie wcześniej niż od 1 lipca tego roku.

zus

Szacowany czas czytania: 01:30

Niemal 46,5 tys. wniosków o rentę wdowią

Na złożenie wniosku jest jeszcze czas, ale nie warto odkładać tego na ostatnią chwilę:

Anna Szaniawska: Bycie wdową lub też wdowcem i prawo do dwóch świadczeń nie wystarczą, aby otrzymać rentę wdowią. Należy spełnić łącznie następujące warunki: mieć co najmniej 60 lat w przypadku kobiet lub 65 lat w przypadku mężczyzn, do dnia śmierci małżonka pozostawać z nim we wspólności małżeńskiej, nabyć prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż przed ukończeniem 55 lat, jeśli chodzi o kobiety i 60 lat, jeśli chodzi o mężczyzn i dodatkowo nie można być obecnie w związku małżeńskim

– mówiła regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa małopolskiego, Anna Szaniawska.

Wdowa i wdowiec będą mogli wybrać, czy chcą otrzymywać 100 proc. renty rodzinnej i 15 proc. własnego świadczenia lub odwrotnie. Jak zaznacza ZUS, od 1 stycznia 2027 r. drugie świadczenie będzie zwiększone z 15 do 25 proc. Taki wybór będą miały także osoby uprawnione do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego, emerytury pomostowej, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego czy renty szkoleniowej.

Wysokość połączonych świadczeń nie może przekraczać trzykrotności kwoty najniższej emerytury. Do limitu wliczane są również świadczenia wypłacane przez instytucje zagraniczne oraz inne niż jednorazowe świadczenia i dodatki, przyznawane na podstawie ustawy lub odrębnych przepisów. W przypadku, gdy suma świadczeń w zbiegu będzie wyższa od trzykrotności najniższej emerytury, świadczenie będzie zmniejszone o kwotę przekroczenia.

Czytaj także:

REKLAMA