Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Małopolska wróciła na mapę turystów zagranicznych

Powrót turystów zagranicznych do Małopolski. W sierpniu nasz region odwiedziło od 180 do 200 tysięcy osób – co oznacza, że pobiliśmy rekordowy 2019 rok.

Małopolska wróciła na mapę turystów zagranicznych

W samym sierpniu liczba turystów zagranicznych (nie licząc obywateli Ukrainy) wzrosła w porównaniu do sierpnia z 2022 roku o prawie 200 proc. z 63 tysięcy do 187 tysięcy osób. Najczęściej przyjeżdżają do nas turyści z Niemiec i Wielkiej Brytanii. Na kolejnych miejscach są Stany Zjednoczone, Słowacja, czy Izrael.

Fot. gov.pl

Według wiceministra Sportu i Turystyki ten sezon wakacyjny można uznać za udany:

Andrzej Gut-Mostowy: Udany więcej niż udany, gdyż turystyka krajowa, która jest na poziomach dobrych już z lat ubiegłych, turystyka zagraniczna fundamentalnie poprawiła statystyki. Z niektórych krajów mamy wzrosty 40-50%. Z Czech mamy prawie 100% wzrostu ilości turystów. Wielkie powroty turystów z Bliskiego Wschodu.

Stąd też rząd zastanawia się nad wprowadzeniem symbolicznej opłaty turystycznej w Małopolsce:

Andrzej Gut-Mostowy: Chcielibyśmy porozmawiać o kształcie i formach wprowadzenia tej opłaty turystycznej, która w sposób istotny zasiliłaby samorządy i środowiska turystyczne, jeżeli chodzi o wszystkie możliwości rozwoju dalsze turystyki. Ja mogę mówić o takich rozwiązaniach, których ja jestem zwolennikiem. Oczywiście prace legislacyjne w sejmie pokażą, jaki będzie ostateczny kształt. Ja uważam, że ta opłata turystyczna powinna być przede wszystkim pobierana przez samorządy i przeznaczona w całości na wydatki związane z rozwojem turystyki, czyli na promocję turystyczną, na informację turystyczną lub na inwestycje stricte turystyczne. I najważniejsza decyzja – samorządy miałyby dowolność przy wprowadzeniu takiej opłaty. Są samorządy, które uważają, że jest to słuszne i przydatne, natomiast mogą być samorządy, które będą się wstrzymywały jeszcze z decyzjami.

Co sprawiło, że wrócili turyści zagraniczni?

Andrzej Gut-Mostowy: Przede wszystkim dobra promocja Małopolski, ale nie tylko stricte promocja turystyczna, ale poprzez takie wydarzenie jak Igrzyska Europejskie czy Światowy Kongres Federacji, który był w Krakowie. Te wszystkie wydarzenia wspólnie z taką promocją zabytków małopolskich i także dodatkowe połączenia lotnicze z Balic, to spowodowało, że turyści zagraniczni tak gremialnie powrócili do Krakowa i do Małopolski.

Na fali tzw. sukcesu Igrzysk Europejskich rząd chce teraz chce Igrzysk Olimpijskich. Przypomnijmy, Prezydent Andrzej Duda, ogłosił w Zakopanem, że Polska będzie ubiegała się o organizację Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2036 roku:

Andrzej Gut-Mostowy: Z tego co wiem, to list przygotowany wspólnie przez Polski Komitet Olimpijski we współpracy z panem prezydentem Andrzejem Dudą i 6 października ma odbyć się spotkanie pana prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego z szefem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego i ma ten list intencyjny zostać wręczony 6 października

– mówił Andrzej Gut-Mostowy wiceminister Sportu i Turystyki.

Według danych Małopolskiej Organizacji Turystycznej w okresie wakacyjnym zanotowano 174 proc. wzrost liczby turystów zagranicznych w porównaniu do okresu wakacyjnego w roku 2022 – z 128 tys. do 352 tys.

Czytaj także: