Miasto Nowy Targ otrzymało pokaźny spadek. Będą inwestycje, ale i upamiętnienie artysty
Nowy Targ otrzymał spadek po poecie, pisarzu i kompozytorze Piotrze Grzesiku. Nie była to jednak darowizna.

Szacowany czas czytania: 01:51
Miasto Nowy Targ otrzymało pokaźny spadek
Artysta nie posiadał potomstwa, ani żadnych krewnych i nie sporządził testamentu. W takiej sytuacji kilka mieszkań w Krakowie i budynek w Szaflarach stały się własnością miasta. Mówi Jan Sięka przewodniczący rady Nowego Targu:
Jan Sięka: To są normalne mieszkania w kamienicach czy budynkach wielorodzinnych w Krakowie. One są wycenione wstępnie i szacunki pokazują, że można uzyskać ponad 4 miliony za te mieszkania. Więc z tych pieniędzy plus jeszcze ze sprzedaży budynku w Szaflarach kosztów na nowo uzbiera się kwota, dzięki której, przy być może jakimś dofinansowaniu zewnętrznemu, uda się wybudować w Nowym Targu nowy blok na około 30 mieszkań.
Radni, przede wszystkim pomyśleli o korzyściach płynących z odziedziczonego majątku. Później przyszła jednak refleksja.
Jan Sięka: Pierwsza rzecz, którą trzeba zrobić, to tę spuściznę pana Piotra skatalogować i opracować, może przekazać do Muzeum Podhalańskiego. To jest jeszcze kwestia do rozważenia. Natomiast trzeba to jakoś przejrzeć, dowiedzieć się, co tam jest z tych dzieł i zastanowić się, co można opublikować. Myślę, że z tych mieszkań, które mam nadzieję, zostaną sprzedane po wysokiej cenie, uda się kilkadziesiąt tysięcy przeznaczyć na antologię poezji pana Piotra, czy wydanie nut do jego kompozycji, żeby to niematerialne dziedzictwo jednak przetrwało.
Piotr Grzesik zmarł pięć lat temu w wieku 51 lat. Komponował szczególny rodzaj muzyki oparty na losowaniu dźwięków. Był erudytą, poliglotą, znawcą literatury i tłumaczem. Kilka lat temu wybrał Nowy Targ jako swoje miejsce do życia. Miastu poświęcił utwory zebrane w książce pt. „Nowy Targ na choince świat”. Na razie miasto będzie partycypować w postawieniu pomnika na grobie Piotra Grzesika.

Czytaj także: