Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Miejskie Centrum Kultury w Nowym Targu zaprasza na projekcję filmu „Bocian nad Tatrami – historia szybowcowego rekordu wysokości lotu” [WYWIAD]

 

Miejskie Centrum Kultury w Nowym Targu – projekcja filmu „Bocian nad Tatrami – historia szybowcowego rekordu wysokości lotu”, 21 stycznia (niedziela), godz. 16:00

21 stycznia w Miejskim Centrum Kultury w Nowym Targu odbędzie się projekcja filmu pt. „Bocian nad Tatrami – historia szybowcowego rekordu wysokości lotu”. Początek o godz. 16:00. W programie wydarzenia znalazło się spotkanie z Janem Traczoniem – współtowarzyszem Stanisława Józefczaka w rekordowym locie.

Na projekcję zaprasza Burmistrz Miasta Nowy Targ Grzegorz Watycha, Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie oraz Aeroklub Nowy Targ.

Bocian nad Tatrami – historia rekordu wysokości lotu szybowcem

12 tysięcy 560 m na taką wysokość wzbił się drewniany szybowiec Bocian z dwójką nowotarskich pilotów. 5 listopada 1966 roku Stanisław Józewczak i Jan Tarczoń ustanowili światowy rekord wysokości lotu szybowcem. Mieli ze sobą butle z tlenem, a na sobie kożuchy od nowotarskich kuśnierzy. Buty wyłożyli gazetami żeby zabezpieczyć stopy przed temperaturą, która spadła do kilkudziesięciu stopni poniżej zera. Informacji, które podawali przez radio, słuchano na wszystkich lotniskach w kraju. Ustanowienie tego rekordu było możliwe dzięki halnemu wiatrowi. To na jego fali piloci wznieśli się tak wysoko.

Fot. ze zbiorów Roberta Koprowskiego

Posłuchaj wywiadu z Robertem Koprowskim

O tym niezwykłym wydarzeniu opowiada film dokumentalny pt. Bocian nad Tatrami zrealizowany w lipcu w Nowym Targu przez Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, a dla Radia Alex Robert Koprowski pilot i instruktor z Nowotarskiego Aeroklubu, który brał udział w realizacji filmu.

Z Robertem Koprowskim rozmawiała Beata Denis-Jastrzębska.

Czytaj także: