Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Nowym Targu z rewolucją energetyczną

 

Ta rewolucja energetyczna wprowadzi Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Nowym Targu w kolejny wiek

Docelowo ciepłownia będzie zasilana nie tylko energią geotermalną, ale również wodorową i fotowoltaiką. Na razie zainstalowano cztery silniki kogeneracyjne.

Grzegorz Ratter: Każdy z czterech silników gazowych zasilany jest gazem ziemnym. Dodatkowo każdy z tych silników również współpracuje z pompami ciepła, które dodatkowo pozwalają osiągnąć efekt ekologiczny z jednej strony, a z drugiej też bardzo zauważalnie zmniejszają konieczność spalania węgla. Mniej więcej 20-25% węgla już ograniczyliśmy. Zużycie natomiast do końca 24 tego roku to zużycie energii pierwotnej w postaci węgla będzie nawet w okolicach 50%.

Koszt obecnej inwestycji to 30 mil zł pozyskane z dotacji i pożyczek. Zgodnie z założeniami przedsiębiorstwo powinno odejść od całkowitego spalania węgla za 6 lat.

Grzegorz Ratter: Zapewniono nas, iż z obecnie eksploatowanych i z nowo powstających nowych odwiertów Geotermii Podhalańskiej otrzymamy część energii dla naszych potrzeb. Dodatkowo miks energetyczny zostanie uzupełniony o źródła, które są projektowane. Będzie to małe źródło wodorowe oraz stosunkowo nieduże, ale jednak istotne w całej miksie farmy fotowoltaicznej.

Z Grzegorzem Ratterem prezesem Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Nowym Targu rozmawiała Beata Denis-Jastrzębska.

Czytaj także: