Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Ministerstwo Zdrowia będzie promowało szczepienia przeciwko HPV

Ministerstwo Zdrowia zachęca rodziców dzieci w wieku 12 i 13 lat do szczepienia pociech przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Od stycznia rusza specjalna akcja promująca darmowe szczepienia.

Ministerstwo Zdrowia, od stycznia 2024 roku rusza z akcją edukacyjną i promocyjną dotyczącą szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Resort zdrowia będzie współpracował przy tym z ministerstwem edukacji, lekarzami i nauczycielami, a kampanie będą skierowane do rodziców, opiekunów i młodzieży. Dodatkowo, dzięki dodatkowym 3 miliardom złotych przeznaczonym na ochronę zdrowia, planowane jest poszerzenie grupy wiekowej objętej bezpłatnymi szczepieniami.

Obecnie, dzieci w wieku 12 i 13 lat mogą bezpłatnie skorzystać z bezpiecznych szczepień przeciwko HPV. Szczepienia są dobrowolne, a stosowane preparaty to Cervarix i Gardasil 9. Schemat podania jest dwudawkowy, a rodzice i opiekunowie mają możliwość zapisywania dzieci poprzez Internetowe Konto Pacjenta, bezpośrednio w placówce medycznej lub za pośrednictwem infolinii.

Wirus HPV to wirus brodawczaka ludzkiego, który jest przenoszony drogą płciową, najczęściej zaraz po rozpoczęciu aktywności seksualnej. Istnieje ponad 150 typów wirusa HPV, w tym typy niskiego ryzyka, które powodują niezłośliwe brodawki narządów płciowych, oraz typy o wysokim potencjale onkogennym, które mogą prowadzić do zmian przedrakowych i nowotworów. Zakażenie HPV może prowadzić do raka szyjki macicy, odbytu, sromu, prącia, przestrzeni ustno-gardłowej, a także okolic głowy i szyi.

Ministerstwo Zdrowia zachęca do szczepień przeciwko HPV poprzez uruchomienie strony internetowej szczepienia.pzh.gov.pl, na której eksperci udzielają informacji na temat szczepień oraz ich skuteczności i bezpieczeństwa.

Do kogo skierowany jest program?

Powszechny program bezpłatnych szczepień przeciw HPV jest skierowany do dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat. W roku 2023 ze szczepień mogą skorzystać dzieci urodzone w 2010 i 2011 r. Szczepienia przeciw HPV dla dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat są podawane w dwóch dawkach. Odstęp między tymi dawkami wynosi od 6 do 12 miesięcy.

Jak zapisać dziecko na szczepienie?

Aby zapisać dziecko na szczepienie przeciw HPV wystarczy umówić wizytę:

  • w przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ),
  • przez infolinię 989 (7 dni w tygodniu od godz. 7:00 do 20:00),
  • przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP).

/PAP/