Radio Alex 105.2 FM Zakopane

„Mniej Znaczy Więcej” – wystawa architektury modernizmu w Zakopanem

Wystawa architektury modernizmu w Zakopanem jest do zobaczenia do końca stycznia.

„Mniej Znaczy Więcej” – wernisaż wystawy fotograficznej prezentującej architekturę stylu modernistycznego odbył się w sobotę (18.11) w stacji IMGW na zakopiańskiej Równi Krupowej. To budynek zaprojektowany właśnie w tym w stylu przez Jerzego Dajewskiego (ur. 16 kwietnia 1922 we Lwowie, zm. 6 listopada 2017 w Zakopanem). Zdjęcia pochodzą ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego, są tu też te zrobione kilkadziesiąt lat później. O wystawie opowiada Jacek Kłak, kurator:

Jacek Kłak: Można też zobaczyć jak te budynki wyglądały po wybudowaniu, a jak wyglądają obecnie. Dużo obiektów jest zmienionych, niejednokrotnie mnóstwo reklam zostało powieszonych na tych budynkach. Być może po tej wystawie  zrezygnują z tych niepotrzebnych reklam, a te budynki staną się  reklamą dla działalności gospodarczej w nich prowadzonej.

Wystawa architektury modernizmu w Parku i w Willi Koliba

Podczas spotkania o tym okresie w architekturze oraz zakopiańskich jej przykładach mówił Piotr Mazik – wspomniał o sanatoriach przeciwgruźliczych, a także budynkach: kolejek na Kasprowy Wierch i Gubałówkę, barów FIS i Pod Smrekami, dawnej restauracji Wierchy czy starego dworca autobusowego. W tej opowieści pojawiły się też rozsiane po całym mieście wille:

Piotr Mazik: „Mniej znaczy więcej” – to jest taki slogan czy hasło, które zostało stworzone przez giganta architektury modernistycznej, czyli Miesa van der Rohe i od tamtego czasu, czyli od czasu międzywojnia ona towarzyszy takiej architekturze  modernistycznej. Zarówno ten slogan, jak i osoba architekta wiąże się z najbardziej prestiżową nagrodą architektoniczną. (…) Modernizm w Zakopanem to jest ciekawy temat, bo modernizm gdzie indziej to jest temat większy, ale u nas to była zawsze architektura niechciana, architektura do której mało kto się przyznawała, a tymczasem on się pojawia w bardzo znaczących realizacjach. On jest poukrywany, jest go mało, ale jeśli sobie pospacerujemy po naszym mieście, to go znajdziemy. Gdzie się pojawia? To interesujące, dla mnie nawet bardziej niż sam modernizm. On się pojawia w momentach dla Zakopanego ważnych, czyli najczęsciej on się wiąże z dwoma przestrzeniami – przestrzenią zdrowia i przestrzenią sportu… (…)

Wystawa prezentowana będzie do końca grudnia w Parku Miejskim im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, a także w Willi „Koliba” – tu do 6 stycznia 2024. Organizatorami są: Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Kraków, Muzeum Tatrzańskie oraz Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Zakopanem.

Czytaj także: