Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Modernizacja wodociągu w gminie Poronin. Prace będą przebiegać pod dnem potoku

 

Modernizacja wodociągu w gminie Poronin

Gminny wodociąg doprowadzający wodę między innymi do wsi Suche służy mieszkańcom już od kilkudziesięciu lat. Nadszedł właśnie czas na jego modernizację. Prace będą przebiegały między innymi pod korytem rzeki Zakopianki:

Regina Watycha: Część wodociągu, która dostarcza wodę do Suchego, jest zlokalizowana pod dnem potoku Zakopianka, więc modernizacja akurat tego odcinka jest bardzo skomplikowana. Będzie ona polegała na tym, że pod dnem rzeki przeprowadzony zostanie tzw. przewiert sterowany, czyli wprowadzona zostanie nowa rura o zwiększonej średnicy. W ramach tej inwestycji będzie również zamontowany przepływomierz oraz miernik ciśnienia, co pozwoli nam na nowoczesną kontrolę tego fragmentu sieci wodociągowej.

Koszt prac to 250 tyś zł. Nakład pochodzi ze środków własnych gminy. I choć nie da się wstrzymać biegu rzeki, to wykonawca deklaruje, że prace zakończą się już w połowie wakacji.

Regina Watycha: To jest trochę tak jak z kopaniem tunelu. Wprowadzona jest taka wiertło pod dno rzeki i potem tym samym śladem wprowadzana jest nowa rura i potem to wszystko jest łączone na obydwu końcach tak żeby woda mogła swobodnie przepływać. Rzeki niestety wstrzymać nie możemy, ale na szczęście mamy już nowoczesne sposoby prowadzenia takiej inwestycji.

To nie jedyna wodociągowa inwestycja w gminie Poronin:

Regina Watycha: Równocześnie budowana jest nowa pompowania wody na Jesionkówce, która też w bardzo znaczący sposób usprawni działanie tamtego odcinka naszej sieci. A w planach jest jeszcze bardzo ambitny projekt, czyli budowa stacji uzdatniania wody w Murzasichlu. Liczymy na to, że wszystko uda się zrealizować. Będziemy oczywiście wnioskować o środki na tę inwestycję.

Z Reginą Watychą z urzędu gminy w Poroninie rozmawiała Beata Denis-Jastrzębska.

Czytaj także: