Muzeum Pasterstwa w Lipnicy Wielkiej zaprasza na spotaknie
Muzeum Pasterstwa w Lipnicy Wielkiej będzie miejscem piątkowych (24'10) posiadów pt. "Zamyślenia Emila Kowalczyka".

Szacowany czas czytania: 02:27
Muzeum Pasterstwa w Lipnicy Wielkiej
Wśród wykonawców są: Dziecięcy Zespół Regionalny Orawianie, Muzyka Orawska Arva – na pianinie zagra wnuczka dr Emila Kowalczyka – Emilia. Będą też orawscy poeci: Irena Grobarczyk, Janina Karkoszka, Jerzy i Agnieszka Kiersztyn, Zbigniew Tlałka oraz syn doktora – Robert Kowalczyk.
W programie jest także promocja książki Ryszarda R. Remiszewskiego „Orawa to śleboda, Światu uroda. Emilowi Kowalczykowi”. Początek wydarzenia, które poprowadzi dr Artur Czesak o godz. 17.30
Spotkanie zorganizowane w ramach projektu „Mos ty serce orawskie”, realizowanego z programu „Folk(od)nowa!” Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi.
Emil Kowalczyk urodził się 17 grudnia 1941 roku w Lipnicy Wielkiej jako syn Karoliny i Feliksa Kowalczyków. Po ukończeniu szkoły podstawowej rr 2 w rodzinnej miejscowości, podjął naukę w Państwowym Liceum Pedagogicznym nr 2 w Krakowie, potem studiował na Wydziale Filologiczno-Historycznym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie. W 1981 roku obronił pracę doktorską. Wrócił do Lipnicy Wielkiej i pracował jako nauczyciel a potem dyrektor w tutejszej „czwórce”. W 1973 roku założył w tej szkole dziecięcy Zespół Regionalny im. Heródka. Sam grał na skrzypcach i uczył innych nie tylko kochać polską literaturę piękną, ale też szanować, kochać i kultywować orawską gwarę i obyczaje.
W 1988 roku zdobył trzeci stopień specjalizacji zawodowej w zakresie nauczania języka polskiego. W 1995 roku pełnił funkcję dyrektora nowo powstałego Liceum Technicznego w Lipnicy Wielkiej.
Po przejściu na emeryturę nie zaprzestał działalności na rzecz swoich współziomków. Od 1991 roku aż do śmierci był Przewodniczącym Rady Gminy w Lipnicy Wielkiej. Był członkiem wielu rad naukowych i społecznych, m.in.: Rady Naukowej Babiogórskiego Parku Narodowego, Rady Naukowej Związku Podhalan, Rady Euroregionu „Tatry”, Rady Społecznej Muzeum Etnograficznego w Zubrzycy Górnej czy Towarzystwa Przyjaciół Orawy.
Był także cenionym poetą orawskim, choć zdawałoby się, że przy tak intensywnej, wielostronnej działalności nie ma miejsca na poezję. Napisał jednak kilka tomików poetyckich, m.in.: „Napij się orawskiego ciepła” (1991 rok), „Dookoła smreków paciorki”(1994 rok), a także sztukę teatralną „Wolorze” i wiele innych. Po jego śmierci został wydany kolejny tomik poezji ,,Mos ty serce orawskie?’’. Wiersze pisał zawsze piękną gwarą orawską sławiące uroki rodzinnej ziemi. To jego autorstwa są słowa do słynnej pieśni: „Cy bocycie Świynty Ojce”, którą wykonuje z zespołem De Press pochodzący z Jabłonki Orawskiej Andrzej Dziubek.
Był także inicjatorem powołania kapituły medalu Św. Łukasza –Zasłużony dla Gminy Wielkolipnickiej. Za swą wieloletnią pracę zawodową i społeczną został wyróżniony wieloma nagrodami i odznaczeniami, m.in.:Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Laurem Babiogórskim, Odznaką Zasłużony Działacz Kultury czy Za Zasługi dla Orawy.
Zmarł po ciężkiej chorobie 23 lutego 2005 roku, osierocając żonę Janinę i trójkę swych dzieci.