Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Muzeum Pienińskie świętuje jubileusz. To już 65 lat działalności

Uroczysta gala z okazji 65-lecia Muzeum Pienińskiego zorganizowana zostanie w sobotę 16 marca - najpierw w Muzeum Pienińskim w Szlachtowej, potem w szczawnickim Dworcu Gościnnym.

Muzeum Pienińskie – historia regionu gromadzona przez dekady

O powstaniu Muzeum Pienińskiego myślano już w latach 20 ubiegłego wieku. Ale otwarcia doczekało się dopiero w 1959 roku. Placówka właśnie świętuje 65-lecie swojego istnienia. Pierwsza siedziba muzeum mieściła się w Dworku Gościnnym, a do jego powstania doprowadzili sami mieszkańcy Szczawnicy, którzy podarowali cenne eksponaty.

Wśród nich byli prawdziwi pasjonaci szczawnickiej historii: Michał Słowik, Wojciech Majerczyk Władysław Malinowski czy Stanisław Dominik. Dzięki przychylności ówczesnego dyrektora uzdrowiska uzyskano lokum na zebrane eksponaty.

Dziś Muzeum Pienińskie mieści się w Szlachtowej. Znajduje się tu bogata ekspozycja opowiadająca historię regionu : od wczesnego osadnictwa do szczawnickiego kurortu. Muzeum posiada również przestrzeń wystawienniczą, w której prezentowana jest między innymi twórczość współczesnych artystów.

Uroczystości rocznicowe zainauguruje otwarcie dwóch wystaw w Muzeum Pienińskim: „Pierwsza kolekcja Muzeum Pienińskiego” oraz „Cenek – legenda polskiego kajakarstwa.

W programie: prezentacja krótkometrażowego filmu pt. „Koleje losów Muzeum Pienińskiego”, promocja 12 tomu Zeszytów sądecko-spiskich, występ Chóru Flisaków Pienińskich i Zbigniewa Przychodzkiego – muzyka i śpiewaka ludowego.

Czytaj także: