Przejdź do menu głównego Przejdź do treści

REKLAMA

Muzeum Tatrzańskie. Dziś spotkanie poświęcone Stanisławowi Barabaszowi

Osobie Stanisława Barabasza, uchodzącego za prekursora narciarstwa w Polsce poświęcone będzie kolejne ze spotkań, które będzie miało miejsce w Muzeum Tatrzańskim. Odbędzie się ono dziś, w środę (18.03), w muzealnym gmachu głównym.

Muzeum Tatrzańskie
fot. Radio Alex

Szacowany czas czytania: 01:07

Muzeum Tatrzańskie. Dziś odbędzie się spotkanie poświęcone Stanisławowi Barabaszowi

Będzie to kolejne ze spotkań w Muzeum Tatrzańskim, w ramach cyklu „Spotkania przy kawie”. Wydarzenie poprowadzi Wojciech Szatkowski.

Opowie o jego działalności narciarskiej w Zakopiańskim Oddziale Narciarzy Towarzystwa Tatrzańskiego, publikacji „Wspomnienia narciarza” oraz o znaczeniu postaci Stanisława Barabasza dla początków narciarstwa polskiego

– zapowiadają w Muzeum Tatrzańskim.

Na publikację Stanisława Barabasza, wydaną w drugiej dekadzie XX wieku, Wojciech Szatkowski zwraca uwagę także w rozmowie z Radiem Alex.

Wojciech Szatkowski: Przypomnijmy, że 31-letni Stanisław Barabasz jeździł na nartach już w grudniu 1888 roku, ale nie w Zakopanem, tylko w Cieklinie w Beskidzie Niskim. No i to pierwsza jest udokumentowana – przynajmniej tak to pokazuje wiedza historyczna – próba użycia nart na ziemiach polskich. Historia tego człowieka wielowątkowa jest, bo nie tylko, że był narciarzem, ale dyrektorem Szkoły Przemysłu Drzewnego w Zakopanem. Był człowiekiem wielu pasji, był też dobrym fotografikiem, myśliwym. Pozostawił po sobie „Wspomnienia narciarza”, taką publikację, która została wydana w 1914 roku.

Początek środowego spotkania w Muzeum Tatrzańskim zaplanowano na godz. 16:00.

fot. FB/Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem
Autorka: Beata Denis-Jastrzębska

REKLAMA