Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Muzeum Tatrzańskie: Wystawa „Tatrzańskie Yeti” [WIDEO]

Zwierzęta, które żyją w samotności i zamieszkują gęste lasy czy niedostępne obszary, od zawsze pobudzały ludzką wyobraźnię. Te tajemnicze istoty stawały się bohaterami legend i opowieści przekazywanych kolejnym pokoleniom. Obdarzano je magicznymi mocami i snuto na ich temat nieprawdopodobne historie. Tak działo się na całym świecie, a to zjawisko nie ominęło również Karpat.

Gatunki „legendowe” żyją w Tatrach i dziś – przekonuje Marcin Warchałowski kurator wystawy pt. Yeti. Jej wernisaż odbędzie się 6 grudnia w gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego:

Marcin Warchałowski: Każdy górę. W każdych górach w każdym miejscu jest jakieś zwierzę, o którym krążą jakieś mity, jakieś opowieści, jakieś legendy. I oczywiście to Yeti nie jest dosłowne, Yeti może być wiele, bo wiele jest tajemniczych zwierząt. Spotykamy jakiś tajemniczy ślady, które nie do końca są dla nas jasne i nie wiemy jaka istota tak naprawdę je pozostawiła, no i tworzą się, powstają różnego rodzaju legendy. Tak jest oczywiście i w Tatrach, tak było, jest i być może tak będzie. Mam nadzieję, że na tej wystawie będzie można zobaczyć wiele takich zwierząt, które są tajemnicze, wokół których krążą legendy. Postaramy się wytłumaczyć, jakie to są zwierzęta, no i mam nadzieję, że przekonamy, że nie należy się ich bać.

Na wystawie zobaczymy szkielety belemitów, niewystępujących już dziś w przyrodzie, nietoperzy wokół , których narosło wiele legend, a nawet szkielety przypisywane niegdyś smokom.

Marcin Warchałowski: Istnieje taka praca, którą to prezentujemy, która jest autentyczną pracą paleontologiczną, która się nazywa ,,Smoki z jam tatrzańskich”. Oczywiście tam są opisane kości autentycznych zwierząt, głównie niedźwiedzia jaskiniowego, którego spotykano w jaskiniach tatrzańskich. Niektórzy wierzyli, że to są pozostałości po smokach, które żyją pod ziemią, a kiedy już czuły, że umierają, chciały zaczerpnąć świeżego powietrza i wychodziły bliżej otworu. I dlatego jak górale wchodzili do tych jaskiń, no to faktycznie kiedyś, teraz już nie, ale tylko kiedyś można było znaleźć, że ten spód jaskiń był wręcz usłany tymi kośćmi. W związku z tym, w jaki sposób trzeba było sobie wytłumaczyć, skąd tyle kości w jednym miejscu.

Z Marcinem Warchałowskim rozmawiała Beata Denis-Jastrzębska

Muzeum Tatrzańskie zaprasza na wystawę „Tatrzańskie Yeti”

Wśród postaci legendarnych Tatr, znajdują się nie tylko te, które są owiane mitami, ale również te, o których od wielu pokoleń krążą podania. Czasami są one tak mocno zakorzenione w naszej świadomości, że w zasadzie nie wiemy o nich nic, poza tym co mówią legendy. Część z tych zwierząt nie występuje już w Tatrach lub w ogóle wymarła. Jednak wciąż pozostają ślady, które świadczą o ich bytności. Są to kości, tropy, a czasem i inne tajemnicze pozostałości, pobudzające wyobraźnię i przyczyniające się do powstania mitów. Nierzadko przetrwały też całe wypreparowane zwierzęta, które stanowią dowód rzeczowy w naukowych śledztwach.

„Legendowe” gatunki żyją w Tatrach i dziś. Większość z nas nigdy ich nie zobaczy w ich naturalnym środowisku. Jednak istnieje miejsce, w którym można je wszystkie spotkać i to jednocześnie – to Muzeum Tatrzańskie.

Zapraszamy do gmachu głównego Muzeum Tatrzańskiego od 6 grudnia 2023 r. To miejsce, które pozwoli nam na chwilę przenieść się do świata tajemniczych zwierząt, które kiedyś zamieszkiwały Tatry. To okazja, aby poznać ich historię, zrozumieć ich rolę w ekosystemie i przede wszystkim docenić ich niepowtarzalne piękno.

Kurator dr Marcin Warchałowski, z Działu Przyrodniczego Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, z niecierpliwością czeka, aby podzielić się z Wami tą niezwykłą wiedzą.

Muzeum Tatrzańskie

Czytaj także: