Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Muzeum Tatrzańskie zaprasza na spotkanie „Pogoda i klimat – badania i perspektywy”

 

Muzeum Tatrzańskie – „Pogoda i klimat – badania i perspektywy” – spotkanie z Pawłem Parzuchowskim

W sobotę w Muzeum Tatrzańskim odbędzie się spotkanie z szefem zakopiańskiej stacji meteorologicznej. Paweł Parzuchowski będzie opowiadał nie tylko o historii badań meteorologicznych na Podhalu:

Paweł Parzuchowski: O historii meteorologii na Podhalu, czyli o naszych trzech stacjach, które tutaj mamy w Zakopanem, na Hali Gąsienicowej, na Kasprowym Wierchu. O tym również, co badamy, co mierzymy, jakie wnioski wynikają z naszych badań, bo to jest bardzo ciekawe. Oprócz zwykłych badań prowadzimy chociażby pomiary skażeń radioaktywnych. I tutaj również bardzo ciekawe wnioski na przestrzeni historii mieliśmy. Możemy też dowiedzieć się ciekawych takich historii, chociażby o lawinie w ’56 roku niedaleko Kasprowego Wierchu. O Halnym z roku ’68 czy o katastrofalnej powodzi z lat ’30 tutaj w Zakopanem.

Radio Alex: Zapytam jeszcze o te skażenia radioaktywne, bo to jest temat bardzo rzadko w Zakopanem poruszany. Czy one rzeczywiście bywają tutaj?

Paweł Parzuchowski: Na szczęście w obecnych czasach mamy sytuację czystą, można powiedzieć pragmatycznie. Natomiast bardzo ciekawe wnioski wynikają z lat ’60 i ’70 i katastrofy w Czarnobylu w ’86. O tym też będzie można nieco więcej się dowiedzieć właśnie na spotkaniu.

Z Pawłem Parzuchowskim rozmawiała Beata Denis-Jastrzębska.

Czytaj także: