Muzeum Tatrzańskie zaprasza na kilka dni fascynujących rozmów
Tatry w Literaturze – czytane, pisane, oglądane – to tytuł trzydniowej konferencji, która odbędzie się w willi Opolanka, filii Muzeum Tatrzańskiego:
Kinga Nędza Sikoniowska: Konferencja to prawie 30 prelegentów i prelegentek. Przyjedzie do nas szereg badaczy z najważniejszych miast akademickich Polski. Są to literaturoznawcy, filozofowie, kulturoznawcy, którzy opowiedzą o tym, jak ważnym miejscem było Zakopane dla polskiego środowiska literackiego i jak w literaturze te Tatry pokazywano.
Muzeum Tatrzańskie zaprasza nie tylko na wieczory poezji, słuchowisko ale także na spotkania z wyjątkowymi gośćmi
Konferencji będą towarzyszyły trzy wydarzenia. Pierwsze odbędzie się już 22 listopada:
Kinga Nędza Sikoniowska: O godzinie 18 zapraszamy na Wieczór pamięci prof. Jacka Kolbuszewskiego, niezwykle ważnej postaci dla literaturoznawstwa i dla badań nad górami, nad Tatrami, też wielkiego przyjaciela Zakopanego i naszego Muzeum Tatrzańskiego. Pani profesor Ewa Grzęda z Uniwersytetu Wrocławskiego opowie o tej wyjątkowej postaci. W czwartek zapraszamy na słuchowisko „Na Giewont się patrzy”. Mamy wyjątkowych gości – pan Krzysztof Trebunia-Tutka, pani Barbara Caillot i Aleksandra Karkowska opowiedzą o tym projekcie, o projekcie rozmów z góralami, zbierania pamiątek, zbierania zdjęć i wspomnień. I wysłuchamy właśnie słuchowiska, będzie to taki wyjątkowy teatr wyobraźni, na który też zapraszamy do Willi Opolanka.
W ostatnim dniu prelegenci i słuchacze porzucą salę konferencyjną by spotkać się w sercu Tatr w schronisku na Hali Ornak.
Kinga Nędza Sikoniowska: Gościć będą wyjątkowi poeci, poetki – dwie poetki i dwóch poetów. Pani Bianka Rolando z Poznania, z Zakopanego będzie nas reprezentować pani Teresa Bachleda-Kominek. Mamy też zapowiedziany przyjazd dwóch poetów: jednego z Krakowa pana Miłosza Biedrzyckiego oraz z Warszawy Adama Wiedemanna.
Z Kingą Nędzą Sikoniowską z Muzeum Tatrzańskiego, organizatorką konferencji rozmawiała Beata Denis-Jastrzębska.
Czytaj także: