Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Na Pęksowym Brzyzku wolontariusze sadzili krokusy

 

Wolontariusze zasadzili krokusy na Pęksowym Brzyzku

Krokusy wszyscy wiedzą, kwitną na wiosnę, ale sadzi się je jesienią. Dlatego my robimy teraz tę akcję sadzenia. Wspaniały termin, bo właśnie tuż przed Wszystkimi Świętymi, można w ten sposób powspominać, pochodzić, poodwiedzać groby. My też zwrócimy uwagę na te mogiły, które są zapomniane, szczególnie rodów ze Wschodu, bo widać, że to są jednak te, których już od dawna nikt nie odwiedza. Są zaniedbane, ale my będziemy mogli troszeczkę na nich posprzątać, no i oczywiście posadzić krokusy, które na wiosnę będą pięknie kwitnąć co roku.

Krokusy Pamięci
Fot. Pixabay

Krokusy Pamięci to wspólna akcja Związku Podhalan Oddział Zakopane, Towarzystwa Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego oraz dwóch szkół: Zespołu Szkół Budowlanych i Zespołu Społecznych Szkół Ogólnokształcących w Zakopanem:

Radio Alex: Muszę zapytać, kto pierwszy otrzyma krokusa dzisiaj?

Juliusz Zborowski, były dyrektor Muzeum Tatrzańskiego, bardzo ważna postać dla miasta i regionu.

Jak mówi Monika Pietraszko-Warchałowska inicjatorka akcji- krokusy sadzone będą na grobach tych, którzy tworzyli historię Zakopanego. Do sadzenia cebulek zgłosili się ochotnicy- także bardzo młodzi:

A o to, dlaczego wybrano Pęksowy Brzyzek, Maciej Pałahicki pytał Martę Nędza-Kubiniec ze Związku Podhalan pomysłodawczynie projektu:

Marta Nędza-Kubiniec: Ze względu na to, że jest wiele osób, które są zasłużone. Większość z nich już nie ma rodziny i bliskich, którzy by zadbali o to, a krokusy to jest taka symboliczna roślina, która co roku kwitnie, więc co roku na wiosnę ta pamięć zakwitnie o tych osobach. Myślę, że do tej pory było wiele akcji, tylko akurat może inaczej ukierunkowane, bo przecież Liceum Sztuk Plastycznych robiło rzeźby, różne organizacje przynosiły wiązanki, a to po prostu kolejna akcja, tylko troszeczkę inna, bo nie taka krótkotrwała, tylko chodziło o to, żeby była ta pamięć z roku na rok odświeżona poprzez te kwitnące krokusy.

W sumie posadzono 150 krokusów- a to dopiero początek akcji.

Czyta także: