Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Na przejściu granicznym w Chyżnem trwa protest rolników

 

Protest rolników na przejściu granicznym w Chyżnem

Na przejściu granicznym w Chyżnem trwa protest rolników przeciwko niekontrolowanemu napływowi zboża z Ukrainy i zielonemu ładowi. Z Pawłem Dziubkiem, współorganizatorem protestu rozmawiał na granicy Maciej Pałahicki.

Paweł Dziubek: Ciężarówki, które jadą ze Słowacji z Żywcem będą przejeżdżać. Ciężarówki, które jadą z kruszywem będą przejeżdżać, ale ciężarówki, które są oplandekowane albo izotermy, gdzie nie wiemy, co jest przewożone, będą kontrolowane.

Radio Alex: Czego szukacie? Czego nie będziecie chcieli przepuścić?

Paweł Dziubek: Nie chcemy, żeby do nas były zwożone zboża, oleje, żywność pochodząca z Ukrainy. Protestować będziemy do skutku, bo protest jest dziś całą noc, jutro również. Zobaczymy, na ile ludzie będą mieć siłę. Jeżeli będą mieć siłę do 30 marca, to będzie do 30 marca.

Paweł Dziubek: Nie może być tak, że my jesteśmy niewolnikiem na naszej ziemi. Każe się nam sadzić w ogródkach, to czego oni chcą, zwierzęta trzeba byłoby ograniczyć, żeby nie robiły dużo kup na polu. Jesteśmy przeciwko temu, żeby nas ograniczano. My chcemy się rozwijać

– mówił Paweł Dziubek, współorganizator protestu.

Rolnicy zamierzają zostać na granicy przez całą noc, a nawet dłużej przez najbliższe dwa tygodnie, do końca marca.

Jeszcze wczoraj rolnicy liczyli na pomoc służby celnej przy kontrolach. Ta jednak postawiła sprawę jasno:

Magdalena Kobos: Będziemy działać tak jak dotychczas, będziemy tam miejscu i będziemy prowadzić kontrole. Natomiast tego typu działania są podejmowane z urzędu, nie na wniosek obywatela, obojętnie jaki zawód ma ten obywatel, czy to rolnik, nauczyciel, sprzedawca w sklepie. O kontroli decyduje służba celno-skarbowa.

– mówiła Magdalena Kobos z Izby Administracji Skarbowej w Krakowie.

W związku z protestem policjanci apelują do wszystkich kierowców o zrozumienie oraz cierpliwość na drogach. Zalecają też, aby odpowiednio wcześniej zaplanować podróż z uwzględnieniem alternatywnych tras przejazdu oraz stosować się do poleceń funkcjonariuszy. Podczas protestu, w przypadku wystąpienia utrudnień, małopolscy policjanci mają czuwać nad bezpieczeństwem uczestników ruchu drogowego.

Czytaj także: