Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Nagroda Literacka Zakopanego: Ostateczny termin zgłoszeń mija w środę

 

Nagroda Literacka Zakopanego

W środę (31.01) upływa ostateczny termin zgłoszeń książek do nagrody Literackiej Zakopanego. Muszą to być książki wydane w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2023 roku.

Agnieszka Jurczyńska Kłosok: To jest Nagroda Literacka Zakopanego, a zatem oczekujemy książek, które swoją tematyką nawiązują właśnie do Zakopanego i do Tatr. Ta tematyka poruszana przez autorów jest dość wąska. Dzięki temu, że książki, które napływają, są naprawdę wielogatunkowe i naprawdę są podkreślane liczne walory tego miejsca rozumianego jako połączenie troszkę Tatr i Zakopanego.

Radio Alex: Jakiego rodzaju książki najczęściej są zgłaszane, a później nominowane? Bo z tych zgłaszanych książek jest wybierana pewna pula tych, które pretendują do nagrody.

Agnieszka Jurczyńska Kłosok: Bardzo często są to biografie,  są też eseje, reportaże, kryminały.

Już w lutym rozpoczynają się prace jury pod przewodnictwem Anny Janko, które mają za zadanie wyłonić najlepsze pozycje.

Agnieszka Jurczyńska Kłosok: W pierwszych dniach lutego naczelniczka Wydziału Kultury, czyli pani Joanna Staszak dba, żebyśmy jak najszybciej otrzymali książki, które zostały przesłane. I przechodzimy do czytania. Mniej więcej na przełomie maja i czerwca spotykamy się jako kapituła po to, żeby wyłonić te książki nominowane.

Radio Alex: Jak się czyta takie książki, które trzeba ocenić?

Agnieszka Jurczyńska Kłosok: Czyta się technicznie, czyta się tak, żeby zobaczyć, czy książka jest spójna, czy wątki, które się tam pojawiają są zespolone, a potem rozwiązane, czy nie ma jakichś nieścisłości. Czy merytorycznie są to książki na wysokim poziomie.

Laureata nagrody poznamy w lipcu w czasie Zakopiańskiego festiwalu literackiego. Wtedy też zostanie ogłoszona nagroda dla książki o najlepszych walorach edytorskich i artystycznych. Rąbek tajemnicy pracy jury odsłoniła naszej reporterce Beacie Denis-Jastrzębskiej Agnieszka Jurczyńska Kłosok, która zasiada w jury od 2017r.

Czytaj także: