Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Nagrody Burmistrza i honorowe obywatelstwo Zakopanego przyznane

Tytuł honorowego obywatela Zakopanego został dziś oficjalnie przyznany uczestniczce powstania warszawskiego, narciarce i olimpijce Barbarze Grocholskiej Kurkowiak. Nagrodę Burmistrza otrzymał również czterokrotny olimpijczyk Józef Gąsienica Sobczak

Nagrody Burmistrza i honorowe obywatelstwo Zakopanego przyznane

O te tytuły zabiegała już jakiś czas Tatrzańska Rada Olimpijska:

Zofia Kiełpińska: Chodzi o to, żeby ludzie, o których już dawno zapomniano, ludzie, którzy oddali swoje życie, to były inne okoliczności, to były inne warunki, ale oni dawali z siebie wszystko. Oni to kochali, oni oddali serce i dlatego trzeba im powiedzieć dziękujemy. Oni nie oczekują na milionowe fortuny. Oni nie oczekują na jakieś wybitne nagrody. Ale dla nich bycie tu na sesji, kiedy wręcza im się nagrodę burmistrza, kiedy się mówi dziękuję za wasze piękne życie, to jest to, na co oni całe życie czekali.

– mówiła Zofia Kiełpińska prezeska Tatrzańskiej Rady Olimpijskiej

W Imieniu Józefa Gąsienicy Sobczaka nagrodę burmistrza odebrała jego wnuczka. Ponad 90-letnia Barbara Grocholska Kurkowiak nie kryła swojego wzruszenia.

Radio Alex: Jak się Pani czuje? Jakie emocje dzisiaj?

Barbara Grocholska Kurkowiak: Serce mi wyskakuje z radości i ze wzruszenia. Naprawdę. Dziękuję bardzo za wszystko.

Radio Alex: Co dla Pani znaczy ten tytuł? Pani jest związana z Zakopanem od bardzo wczesnej młodości.

Barbara Grocholska Kurkowiak: Zawsze się czułem obywatelem Zakopanego, a teraz z wielkim podziękowaniem czuję się honorowym obywatelem

– mówiła Barbara Grocholska Kurkowiak.

Tytuł honorowego obywatela Zakopanego otrzymali także bracia Zielińscy z zespołu Skaldowie. Niedawno zmarły Jacek i jego brat Andrzej, który osobiście odebrał to wyróżnienie:

Andrzej Zieliński: To jest spełnienie marzeń, bo tu w Zakopanem stworzyłem parę płyt Skaldów, parę long play, począwszy od piątego Long Play „Ty”. Następnie „Wszystkim zakochanym” muzykę pisałem tu. Próby robiliśmy w moim domu na parterze – było głośno, ale twórczo.

Radio Alex: A czym dla pana jest samo miasto Zakopane?

Andrzej Zieliński: Wspomnieniem młodości. To raz. Dwa, jako dzieci przyjeżdżaliśmy tu na ferie do babci. Babcia mieszkała po drugiej stronie tego Prezydium, na Kościuszki 14b. Tu były kort i lodowisko w zimie. Tu jeździliśmy na łyżwach. A dziś tu jest Prezydium. Pozmieniało się.

Radio Alex: Może pan się przeprowadzi z powrotem do Zakopanego?

Andrzej Zieliński: Troszkę pod górę mi ciężko chodzić.

Radio Alex: Ale usłyszymy pana jeszcze w Zakopanem?

Andrzej Zieliński: Na pewno. Mam nadzieję, że niedługo moja 80 będzie pretekstem do zrobienia dłuższego koncertu w Zakopanem. Moim marzeniem jest teraz moja 80 w Zakopanem.

– mówił Andrzej Zieliński.

Nagrody Burmistrza wręczono również Krzysztofowi Najborowi, aktorowi Teatru Witkacego.

Krzysztof Najbor: Bardzo się z tej nagrody cieszę. Była dla mnie zaskoczeniem, ale jest dla mnie radością, dlatego że zostało dostrzeżone, jak ja to powiedziałem pracę u podstaw. Gdzieś skromnie, od lat, od wielu, wielu lat gdzieś tam pojawiałem się w rzeczach, które robiło miasto, te rzeczy reżyserowałem, pomagałem Wydziałowi Kultury. I ta praca została dostrzeżona. I bardzo mi z tego powodu miło i radośnie.

Radio Alex: Poza tym jesteś świetnym aktorem i sama Twoja praca zawodowa sprzyja promocji Zakopanego.

Krzysztof Najbor: Tak jeszcze jest ta moja zawodowa działalność w Teatrze Witkacego, ale też muszę powiedzieć o tej mojej pedagogicznej działalności, czyli od lat prowadzę zajęcia teatralne w Artystycznej Szkole Zakopiańskiej. I to wychodzą dzieci z zakopianki, które chodzą do tej szkoły już jakoś otwarte. Spotkają się z Witkacym, Szymanowskim z muzyką, z teatrem. I to też jest moja działalność na rzecz miasta i Podhala

– mówił Krzysztof Najbor aktor Teatru Witkacego.

Krzysztof Najbor

Nagrodę z rąk burmistrza przyjął Adam Marasek zasłużony TOPRowiec, propagator bezpieczeństwa w górach i sportowego życia wśród seniorów:

Adam Marasek: Jestem zaskoczony, że na mnie trafiło i dostałem tak piękną nagrodę.

Radio Alex: Doceniono pańską pracę i popularyzację bezpieczeństwa w górach, i sportową.

Adam Marasek: Przez tyle lat pracy starałem się jak można, ale sądząc po liczbie wypadków, to praca chyba troszkę poszła na marne

– mówił Adam Marasek.

Adam Marasek

Wrażenia nagrodzonych i wyróżnionych zebrała nasza reporterka Beata Denis-Jastrzębska.

Więcej zdjęć na stronie miasta


Czytaj także: