Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Najgłębszy odwiert geotermalny w Polsce osiągnął już ok. 5 km głębokości

 

Najgłębszy odwiert geotermalny w Polsce osiągnął już ok. 5 km głębokości, a woda termalna o temperaturze 120 stopni Celsjusza została znaleziona na kolejnym poziomie. Informację tę podał dr inż. Piotr Długosz, projektant odwiertu w Szaflarach, który prowadzi także nadzór nad pracami. Prace wiercenia mają na celu dotarcie do dna formacji triasu, gdzie przewidywane jest istnienie trzeciego pokładu wodonośnego na głębokości 7 km. Jednakże, ze względu na brak porównawczych odwiertów, nie jest możliwe przewidzenie, co ekipy wiercące napotkają na tej głębokości.

Dotychczas przewiercono już pierwszy poziom wodonośny, gdzie temperatura wody wynosiła około 85 stopni Celsjusza. W chwili obecnej tempo prac wynosi około 40 metrów odwiertu dziennie. Ostatni etap wiercenia ma rozpocząć się w lutym przyszłego roku, a cały proces ma być zakończony do końca pierwszego kwartału przyszłego roku. Po zakończeniu wiercenia zostanie wykonana analiza, a następnie podejmie się decyzję dotyczącą wykorzystania zbiornika geotermalnego.

Całkowity koszt inwestycji wynosi 132 mln zł i jest finansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Woda geotermalna ma być wykorzystywana głównie do ogrzewania budynków w gminie Szaflary i Nowym Targu, ale istnieje również możliwość jej wykorzystania do produkcji prądu.

/PAP/

Czytaj także: